Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №218 встановлено, що якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної та реєстрації його в ЄРАН.
Згідно з п. 3 вищезазначеного розділу розрахунок коригування акцизної накладної складається особою, яка реалізує пальне.
Розрахунок коригування акцизної накладної, як і акцизна накладна, підлягає реєстрації у ЄРАН.
При цьому на відміну від акцизних накладних, що реєструються тільки особами, які реалізують пальне, п. 231.7 ст. 231 Податкового кодексу чітко визначено, коли розрахунок коригування реєструється особою, яка реалізує пальне, а коли — отримувачем пального.
Так, розрахунок коригування акцизної накладної реєструється в ЄРАН особою, яка реалізує пальне, якщо такий розрахунок складено:
- до акцизної накладної з реалізації пального неплатникам акцизного податку;
- за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального;
- до акцизної накладної з реалізації пального платникам акцизного податку та в розрахунку коригування: передбачається збільшення обсягів реалізованого пального; обсяг реалізованого пального не змінюється.
Розрахунок коригування акцизної накладної реєструється в ЄРАН отримувачем пального, якщо такий розрахунок складено до акцизної накладної з реалізації пального платникам акцизного податку та в розрахунку коригування передбачається зменшення обсягів реалізованого пального.
У такому разі особа, яка реалізує пальне, складає розрахунок коригування акцизної накладної та надсилає його отримувачу пального, який здійснює реєстрацію такого розрахунку в ЄРАН.
При цьому особа, яка реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального у податковій декларації за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРАН отримувачем пального (п. 6 розділу ІІІ Порядку №218).
Пунктом 13 зазначеного розділу встановлено порядок заповнення табличної частини розрахунку коригування акцизної накладної, зокрема у графах 3, 4 вказується показник коригування (збільшення/зменшення) обсягу реалізованого пального як різниця фактичного обсягу відвантаженого пального та обсягу, який внесено до акцизної накладної, що коригується (з відповідним знаком +/–).
При від’ємному значенні показників граф 3, 4 (зменшенні обсягу реалізованого пального) таке зменшення не може перевищувати обсягу реалізованого пального, зазначеного в акцизній накладній (з урахуванням показників, зареєстрованих в ЄРАН, та розрахунків коригування до такої накладної).
До граф 3, 4 вноситься інформація щодо обсягу реалізованого (відвантаженого, втраченого) пального у кілограмах (графа 3) та у літрах, доведених до температури 15°C (графа 4).
При позитивному значенні показників граф 3, 4 (якщо фактичний обсяг відвантаженого пального є більшим, ніж обсяг, який внесено до акцизної накладної, що коригується), який збільшує помилково відображений обсяг пального у кілограмах (графа 3), або обсяг в літрах, доведених до температури 15 °C (графа 4), коригування вважається таким, що збільшує обсяг реалізованого пального, і такий розрахунок коригування реєструється в ЄРАН особою, яка реалізує пальне.
При від’ємному значенні показника однієї з граф 3 або 4 (якщо фактичний обсяг відвантаженого пального є меншим, ніж обсяг, який внесено до акцизної накладної, що коригується), який зменшує помилково відображений обсяг пального у кілограмах (графа 3) або обсяг у літрах, доведених до температури 15°C (графа 4), коригування вважається таким, що зменшує обсяг реалізованого пального, і такий розрахунок коригування реєструється в ЄРАН отримувачем пального.