• Посилання скопійовано

Що робити з залишком пального від передачі/отримання авто в оренду

ТОВ передало службове авто директору у тимчасове користування на 3 дні для особистих потреб. Як правильно обліковувати рух пального, якщо при виїзді був певний залишок, директор заправляв за власні кошти, а при поверненні залишок інший? Як оформити заправку за особисті кошти директора, щоб не включати до витрат ТОВ та уникнути зобов'язань за авансовим звітом? Чи потрібне нотаріальне посвідчення для короткострокової позички авто згідно з п.4 ст.828 ЦКУ? Які бухгалтерські проведення потрібно здійснити в цій ситуації?

Чи потрібне нотаріальне посвідчення?

Ні, не потрібне.

За ч. 4 ст. 828 ЦКУ договір позички транспортного засобу (крім наземних самохідних транспортних засобів), в якому хоча б однією стороною є фізична особа, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Тобто, договір позички наземних самохідних транспортних засобів не підлягає нотаріальному посвідченню.

Щоправда, чинними нормативними актами України поняття «наземні самохідні транспортні засоби» не визначене. Тому деколи на практиці податкові органи вважають, що якщо поняття не визначене, значить, воно не застосовується, а тому вимагають нотаріальне посвідчення договорів позички всіх транспортних засобів.

Але вже є рішення судів (див., наприклад, Постанову другого апеляційного адмінсуду від 11.04.2023 р. у справі №480/10216/21), в яких прийнято рішення, що автомобілі відносяться до наземних самохідних транспортних засобів, а тому договори позички автомобілів нотаріально посвідчувати не потрібно. Суд робить висновок на підставі понять, визначених міжнародними договорами, а також схожих понять, які використовуються в національному українському законодавстві.

 

Ліцензія та акцизний податок

Чи потрібно придбавати ліцензію на торгівлю пальним і сплачувати акцизний податок в разі передачі в оренду авто з пальним і повернення авто з пальним з оренди?

Це питання розглядалося в ІПК ДПСУ від 07.07.2023 р. №1739/ІПК/99-00-09-04-03-06

 

Щодо ліцензії

Прямої відповіді на питання щодо ліцензії ДПСУ не надала. Вона зазначила, що суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам, зобов’язаний отримати ліцензію на право оптової торгівлі пальним. Але, як зазначали ДПСУ, заявник (ТОВ) не надало будь - яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення господарських операцій, умов укладених договорів, що не дає змоги надати остаточну відповідь.

За нормою пп. 77 ч. 1 ст. 1 Закону №3817-IX, роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден

Відповідно до пп. 63 ч. 1 ст. 1 Закону №3817-IX, оптова торгівля пальним - діяльність з реалізації власно виробленого, ввезеного або придбаного пального суб’єктам господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним, іншим суб’єктам господарювання, у тому числі в транспортному засобі, яким переміщується та/або в якому зберігається пальне. Не вважається оптовою торгівлею пальним заправлення пальним за договором підряду, що відноситься до власного споживання відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ.

Це визначення оптової торгівлі сформульоване таким чином, що під оптову торгівлю можна підвести навіть пальне, що знаходиться в баку транспортного засобу, який передається в оренду (позичку).  Але в будь-якому разі, оптова торгівля передбачає передачу пального суб’єкту господарювання. Якщо ж передача фізичній особі (директору), то така передача в будь-якому разі, на наш погляд, не підлягає під поняття оптової торгівлі.

Таким чином, на наш погляд, ліцензія в даній ситуації не потрібна. Але для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Щодо акцизного податку

В наведеній вище ІПК ДПСУ зазначила, що ТОВ не є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку з реалізації пального. Хоча для уникнення непорозумінь з податковою службою може бути доречним отримати для себе ІПК.

 

Бухгалтерський облік

При передачі авто в позичку доречно скласти акт приймання-передачі автомобіля, де зазначити:

  • технічний стан авто;
  • залишок пального (в літрах);
  • пробіг на момент передачі.

Аналогічний акт складають при поверненні авто.

Якщо залишок пального при поверненні менший за залишок при передачі, різницю може бути віднесена на витрати:

  • Дт 949 Кт 203.

Поряд з цим, така різниця, разом з вартістю безоплатно наданої послуги користування авто може бути додатковим благом, наданим директору, з якого утримується ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%):

  • Дт 661 Кт 641, 642 – утримання ПДФО, ВЗ із зарплати;
  • Дт 641, 642 Кт 311 – перерахування ПДФО, ВЗ до бюджету.

Причому для нарахування ПДФО оподатковуваний дохід визначається з урахуванням «натурального» коефіцієнту з пп. 164.5 ПКУ, який для ставки ПДФО 18% складає 1,21951.

Якщо залишок більший, його потрібно оприбуткувати, наприклад, на підставі авансового звіту, наданого директором. Якщо ж директор не надасть такого звіту, пальне оприбутковується як безоплатно отримане:

  • Дт 203 Кт 718.

Підставою для оприбуткування може бути Акт приймання-передачі повернення авто, із зазначенням залишку пального в баку, який є більшим за залишок при передачі авто в позичку. Наприклад, на такому акті директор може написати вказівку бухгалтеру оприбуткувати різницю пального.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Що робити з залишком пального від передачі/отримання авто в оренду
    ТОВ передало службове авто директору у тимчасове користування на 3 дні для особистих потреб. Як правильно обліковувати рух пального, якщо при виїзді був певний залишок, директор заправляв за власні кошти, а при поверненні залишок інший? Як оформити заправку за особисті кошти директора, щоб не включати до витрат ТОВ та уникнути зобов'язань за авансовим звітом? Чи потрібне нотаріальне посвідчення для короткострокової позички авто згідно з п.4 ст.828 ЦКУ? Які бухгалтерські проведення потрібно здійснити в цій ситуації?
    Сьогодні 10:139
  • Склад комісії при інвентаризації пального на вимогу ДПС
    За вимогою податкової служби для перевірки ПДВ необхідно провести інвентаризацію палива в єврокубах. На транспортному підприємстві присутні лише власник і директор, бухоблік ведеться на аутсорсингу. Кого включити до складу інвентаризаційної комісії? Які особливості складання наказу про інвентаризацію та інвентаризаційного опису?
    22.11.202437
  • Бармен розбив пляшку з алкоголем: що з акцизом?
    Бармен розбив пляшку шампанського. Чи потрібно дану операцію проводити через РРО? Як вплине списання такої пляшки на акциз?
    21.11.202458
  • Як продати пальне військовій частині з оплатою від благодійного фонду?
    Підприємство веде діяльність з оптової торгівлі пальним і хоче продати пальне військовій частині. Платити за це пальне буде благодійний фонд. Як складати первинні документи в такому разі: видаткову, акцизну та податкову накладні складати на військову часину чи на фонд, який є платником?
    20.11.202424
  • Чи потрібна ліцензія при придбанні алкоголю для виробничих потреб?
    ТОВ є дистриб'ютором підакцизних товарів, зокрема, алкоголю, отримало лист від покупця з проханням продати 2 літра коньяку для виробничих потреб. Ліцензії на продаж алкоголю покупець не має. Чи можна провести такий продаж?
    20.11.202418