1. Дії платника податку із залишками тютюнових виробів при закінченні дії ліцензії
Відповідно до консультації податківців, розміщеної у підкатегорії 115.03 ресурсу «ЗІР»* нереалізовані тютюнові вироби, що залишились у власності суб'єкта господарювання після закінчення терміну дії ліцензії, відповідно до норм чинного законодавства не можуть реалізовуватись (передаватись) іншим особам (як фізичним особам, так і суб'єктам господарювання), але можуть бути використані їх власником для власного споживання.
Крім цього, податківці у ресурсі «ЗІР» на питання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну торгівлю, повернути постачальнику раніше придбані у нього алкогольні напої (тютюнові вироби)?», - відповіли, - «що можливість та умови повернення товарів регулюються безпосередньо договором поставки, укладеним між постачальником та покупцем».
Тобто, те, чи буде суб’єкт господарювання повернути залишки непроданих тютюнових виробів після закінчення строку дії ліцензії, врегульовується на рівні договірних відносин із постачальниками.
При цьому, наразі податківці притримуються ліберальної позиції щодо необхідності отримання ліцензії для повернення постачальнику непроданих залишків. Так, до 24.12.2015 р. вони роз’яснювали, що без одержання ліцензії суб'єкт господарювання не може повернути залишки, а з 25.12.2015 р. вони змінили свою позицію, не висуваючи дану вимогу до суб'єкта господарюванння щодо необхідності придбання ліцензії.
Тож, аби не натрапити на штраф у розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 17000 грн, за зберігання залишків нереалізованих тютюнових виробів після закінчення дії ліцензії, як таких, що зберігаються в місцях зберігання не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, радимо повернути такі залишки постачальникам або віддати такі залишки на відповідальне зберігання суб'єктам господарювання, що мають приміщення для збереження алкогольних напоїв (тютюнових виробів), відомості про які внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, на підставі цивільно-правових угод, метою яких є виникнення зобов'язань по наданню послуг зі зберігання.
Таким чином, фізособа-підприємець залишки тютюнових виробів може:
- або використати для власного споживання (тобто «не проводячи по документам» їх реалізацію);
- або домовитися із постачальником та повернути такі залишки;
- або передати такі залишки на відповідальне зберігання іншій особі, яка має на це право згідно із законом.
2. Щодо нарахування роздрібного акцизу.
Відповідно до роз'яснення фахівці ДФС у ресурсі «ЗІР»** об’єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є, зокрема, операції з реалізації суб’єктами господарювання алкогольних напоїв (тютюнових виробів), до яких не віднесено обсяги зіпсованих, знищених, втрачених або використаних для власних потреб алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Тобто, у разі використання залишків тютюнових виробів для власних потреб, тобто їх списанні, нараховувати роздрібний акцизний податок не потрібно.
3. Особлививості заповнення Звіту 1-РТ
Відповідно до р. ІІ Порядку заповнення форми звіту №1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі», затвердженого наказом Мінфіну від 11.02.2016 №49, у Звіті №1-РТ слід вказувати інформацію про залишок тютюнових виробів на початок звітного місяця та на кінець звітного місяця, обсяг придбання та обсяг реалізації тютюнових виробів.
При списанні залишків тютюнових виробів радимо у графі 3 вказати залишок тютюнових виробів на початок звітного місяця, графу 5 не заповнювати (адже списання тютюнових виробів не є реалізацією), а у графі 6 вказати нуль. При цьому у графі 7 «Примітки» зауважити, залишок тютюнових виробів був списаний на власні потреби.
Якщо програмне забезпечення не даватиме можливості вказувати нуль у графі 6, тоді у графі 5 слід вказати обсяг списаних тютюнових виробів для власних потреб, а у графі 7 пояснити, що у графі 5 вказано не обсяг реалізованих виробів, а списаних для власних потреб у зв'язку із закінченням дії ліцензії.
___________________________
* Запитання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну (оптову) торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, залишки алкогольних напоїв чи тютюнових виробів безоплатно передати, подарувати або використати для власного споживання?»
** Запитання: «Чи сплачується акцизний податок з реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (тютюнових виробів), якщо товар зіпсовано, знищено, втрачено або використано для власних потреб?»
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити