• Посилання скопійовано

Закінчення ліцензії: що робити із залишками підакцизних товарів?

У підприємця - платника акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів у червні 2016 р. закінчився строк ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами. Що робити з залишком товару? Чи нарахувати роздрібний акциз на суму залишку при його списанні? Як відобразити у ф. №1-РТ?

1. Дії платника податку із залишками тютюнових виробів при закінченні дії ліцензії

Відповідно до консультації податківців, розміщеної у підкатегорії 115.03 ресурсу «ЗІР»* нереалізовані тютюнові вироби, що залишились у власності суб'єкта господарювання після закінчення терміну дії ліцензії, відповідно до норм чинного законодавства не можуть реалізовуватись (передаватись) іншим особам (як фізичним особам, так і суб'єктам господарювання), але можуть бути використані їх власником для власного споживання.

Крім цього, податківці у ресурсі «ЗІР» на питання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну торгівлю, повернути постачальнику раніше придбані у нього алкогольні напої (тютюнові вироби)?», - відповіли, - «що можливість та умови повернення товарів регулюються безпосередньо договором поставки, укладеним між постачальником та покупцем».

Тобто, те, чи буде суб’єкт господарювання повернути залишки непроданих тютюнових виробів після закінчення строку дії ліцензії, врегульовується на рівні договірних відносин із постачальниками.

При цьому, наразі податківці притримуються ліберальної позиції щодо необхідності отримання ліцензії для повернення постачальнику непроданих залишків. Так, до 24.12.2015 р. вони роз’яснювали, що без одержання ліцензії суб'єкт господарювання не може повернути залишки, а з 25.12.2015 р. вони змінили свою позицію, не висуваючи дану вимогу до суб'єкта господарюванння щодо необхідності придбання ліцензії.

Тож, аби не натрапити на штраф у розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 17000 грн, за зберігання залишків нереалізованих тютюнових виробів після закінчення дії ліцензії, як таких, що зберігаються в місцях зберігання не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, радимо повернути такі залишки постачальникам або віддати такі залишки на відповідальне зберігання суб'єктам господарювання, що мають приміщення для збереження алкогольних напоїв (тютюнових виробів), відомості про які внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, на підставі цивільно-правових угод, метою яких є виникнення зобов'язань по наданню послуг зі зберігання.

Таким чином, фізособа-підприємець залишки тютюнових виробів може:

  • або використати для власного споживання (тобто «не проводячи по документам» їх реалізацію);
  • або домовитися із постачальником та повернути такі залишки;
  • або передати такі залишки на відповідальне зберігання іншій особі, яка має на це право згідно із законом.

2. Щодо нарахування роздрібного акцизу.

Відповідно до роз'яснення фахівці ДФС у ресурсі «ЗІР»** об’єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є, зокрема, операції з реалізації суб’єктами господарювання алкогольних напоїв (тютюнових виробів), до яких не віднесено обсяги зіпсованих, знищених, втрачених або використаних для власних потреб алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Тобто, у разі використання залишків тютюнових виробів для власних потреб, тобто їх списанні, нараховувати роздрібний акцизний податок не потрібно.

3. Особлививості заповнення Звіту 1-РТ

Відповідно до р. ІІ Порядку заповнення форми звіту №1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі», затвердженого наказом Мінфіну від 11.02.2016 №49, у Звіті №1-РТ слід вказувати інформацію про залишок тютюнових виробів на початок звітного місяця та на кінець звітного місяця, обсяг придбання та обсяг реалізації тютюнових виробів.

При списанні залишків тютюнових виробів радимо у графі 3 вказати залишок тютюнових виробів на початок звітного місяця, графу 5 не заповнювати (адже списання тютюнових виробів не є реалізацією), а у графі 6 вказати нуль. При цьому у графі 7 «Примітки» зауважити, залишок тютюнових виробів був списаний на власні потреби.

Якщо програмне забезпечення не даватиме можливості вказувати нуль у графі 6, тоді у графі 5 слід вказати обсяг списаних тютюнових виробів для власних потреб, а у графі 7 пояснити, що у графі 5 вказано не обсяг реалізованих виробів, а списаних для власних потреб у зв'язку із закінченням дії ліцензії.

___________________________

* Запитання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну (оптову) торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, залишки алкогольних напоїв чи тютюнових виробів безоплатно передати, подарувати або використати для власного споживання?»

** Запитання: «Чи сплачується акцизний податок з реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (тютюнових виробів), якщо товар зіпсовано, знищено, втрачено або використано для власних потреб?»

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202534
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202547
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756