Відповідно до ст. 1 Закону №481:
- зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;
- місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Згідно зі ст. 15 Закону №481 суб’єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального:
- на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно,
- за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб’єкта господарювання.
Суб’єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
Суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.
З цих норм робимо такі висновки:
- зберігати пальне можна тільки за наявності місця його зберігання. Це означає, що якщо в обліку є залишок пального, то він повинен десь зберігатися фізично;
- якщо є місце, де зберігається пальне, то на це місце повинна бути або ліцензія на зберігання пального, або ліцензія на оптову чи роздрібну торгівлю пальним у цьому місці.
- ліцензія на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі дає право торгувати пальним без його зберігання, тобто за такої ліцензії не повинно бути залишку пального на складах і в обліку;
- якщо балони з МАФ (метилацетилен-алленова фракція) мають місткість більше 5 л, для їх зберігання потрібна ліцензія на зберігання або ліцензія на оптову торгівлю пальним, що отримана на місце зберігання балонів.
Далі, щоб позбутися залишку МАФ у балонах, потрібно отримати ліцензію на зберігання пального у місці фактичного зберігання балонів або ліцензію на це місце оптової торгівлі пальним. Тільки за наявності однієї з таких ліцензії ці балони можна зберігати, реалізувати або списати на власні потреби. Якщо пальне зберігається виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, суб’єкти господарювання у заяві про видачу ліцензії на його зберігання зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження. Тоді з такою ліцензією МАФ можна тільки використати на власні потреби.
Без ліцензії на оптову торгівлю на місце зберігання балонів або без ліцензії на зберігання пального ліквідувати залишок МАФ не вдасться, адже будь-яке передання пального іншим особам або списання його на власні потреби вважається реалізацією пального відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ.
Нагадаємо, що відповідно до ст. 17 Закону №481 за порушення норм цього Закону застосовуються штрафи:
- реалізація пального іншим особам на підставі ліцензії на право зберігання пального, отриманої на підставі заяви виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки відповідно до статті 15 Закону №481 – 500000 гривень;
- оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити