Запитання:
Підприємство займається оптовою торгівлею пальним та надає послуги з перевезення пального.
Має ліцензії:
1) на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі;
2) на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки);
3) внутрішнє перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями.
На підприємстві є резервуари для зберігання пального і паливороздавальна колонка (ПРК).
Відвантаження палива проводиться з автоцистерн. Акцизні накладні реєструються за схемою «автоцистерна/авто».
Чи може підприємство реалізувати пальне в бак авто і складати так акцизні накладні?
Відповідь:
На підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним такий СГ– ліцензіат може продавати пальне з місця зберігання пального інших СГ/місця оптової торгівлі пальним інших СГ, на які видана та є діючою ліцензія на зберігання пального або ліцензія на оптову торгівлю з місцем оптової торгівлі пальним відповідно. Про це див. нашу новину тут.
В Законі №481 чітко не визначено, що СГ може реалізувати пальне з транспортного засобу. Проте у своїй ІПК від 07.10.2022 р. № 1690/ІПК/99-00-09-04-03-06 та ІПК від 22.10.2021 №3979/IПК/99-00-09-03-02-06 ДПС таку можливість не виключає (див. наш коментар до ІПК).
В новому Законі №3817, положення якого будуть діяти з 01.01.2025 р., це питання врегульовано і визначено, що оптова торгівля пальним за відсутності місць оптової торгівлі здійснюється:
- з місця/в місці зберігання пального, оптової торгівлі пальним, в якому ліцензіат здійснює придбання та/або отримує послуги із зберігання пального, за умови, що відпуск пального здійснюється суб’єктом господарювання, який отримав відповідно ліцензію на право зберігання пального, на право оптової торгівлі пальним у такому місці;
- у транспортному засобі, на якому переміщується та/або в якому зберігається пальне.
Тобто, підприємства, які отримали ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі, як за Законом №481, так і за Законом №3817, можуть продавати пальне виключно з місця зберігання пального інших СГ/місць оптової торгівлі інших СГ або транспортних засобів.
Як заповнити АН на обсяг пального при його відпуску у бак авто див. відповідь ДПС у нашій новині тут, зокрема: «У рядку «Акцизний склад/пересувний акцизний склад, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне» вказуються реквізити пересувного акцизного складу, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне».
Таким чином, підприємство за наявної ліцензії може реалізовувати пальне з автоцистерни в бак автомобіля іншого СГ за умови відсутності місць оптової торгівлі.
Своєю чергою, місце оптової торгівлі пальним – місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування (ст. 1 Закону №481).
Якщо підприємство використовує резервуари та АЗС для зберігання та заправки власних автоцистерн, з яких потім проводиться реалізація пального, то у нього наявне місце оптової торгівлі і потрібно отримати ліцензію на оптову торгівлю пальним, що передбачає наявність у ліцензіата місць оптової торгівлі пальним.
Провадження господарської діяльності з використанням ліцензії не того виду ідентифікується як її відсутність.
Оптова торгівля пальним або зберігання пального (крім зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки) без наявності відповідної ліцензії – 85 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (ст. 73 Закону №3817).
Окремо додаємо роз’яснення ДПС у ЗІР (113.05): "Яка відповідальність передбачена за виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії?".
Отже, можемо зробити такі висновки:
- Зберігати пальне у своїх резервуарах можна тільки для власного споживання, продавати з резервуарів таке пальне не можна – бо немає відповідної оптової ліцензії на місце зберігання пального;
- Продавати пальне можна тільки з автоцистерн та з місць відповідального зберігання пального на складах інших СГ;
- Можна відвантажувати пальне з автоцистерн у баки ТЗ покупців, при цьому у покупців повинна бути як мінімум ліцензія на зберігання пального. Без такої ліцензії у покупця не можна буде зареєструвати на нього акцизну накладну;
- Не можна продавати пальне іншим особам через власну ПРК. Така ПРК може використовуватись лише для заправки власного транспорту;
- Щоб задіяти власну ПРК у торгівлі пальним, потрібно отримати на неї роздрібну ліцензію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити