Головна Усі консультації Оподаткування Акцизи

Продаж АЗС з «мертвими» залишками пального

Юрособа - платник акцизного податку і розпорядник акцизного складу (АЗС, роздрібний продаж пального) продає АЗС іншому платнику акцизного податку. Ємності на АЗС мають «мертвий» залишок пального, який неможливо викачати. Покупець готовий придбати ці залишки разом з АЗС. Як скласти АН та анулювати реєстрацію АС?

Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ, реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Разом з цим, податківці у підкатегорії 114.11, «ЗІР», зазначали, що акцизна накладна при реалізації пального з акцизного складу з переходом права власності на таке пальне без його фізичного відпуску, складається у разі зміни розпорядника акцизного складу/акцизного складу пересувного.

А при реалізації пального з акцизного складу з переходом права власності на таке пальне, але без його фізичного відпуску, за умови, якщо покупець не набуває права власності або користування приміщеннями та/або територією такого акцизного складу, не вважається реалізацією у розумінні пп. 14.1.212 ПКУ, оскільки розпорядник акцизного складу залишається не змінним.

Хоча у Порядку №408, зокрема, у пункті 14, мова йде про складання АН лише у разі зміни власника пального або спирту етилового, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, згідно з якою відбувається зміна розпорядника акцизного складу пересувного (у день зміни власника пального або спирту етилового складається акцизна накладна).

Тобто мова йде саме про акцизний склад пересувний, а не стаціонарний. Однак, з податківцями все ж таки можна погодитися, хоча фактично пальне і не переміщується, однак воно фізично передається у власність новому власнику разом з АЗС.

Тому вважаємо, що операція з продажу АЗС разом з залишками пального все ж таки є реалізацією такого пального і, відповідно, потребує складання АН.

Згідно з п. 12 Порядку №408, анулювання реєстрації акцизного складу здійснюється в разі виведення акцизного складу з експлуатації та подання заяви з відміткою про анулювання реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. У разі подання зазначеної заяви платником акцизного податку надсилається повідомлення про закриття та припинення експлуатації такого об’єкта оподаткування відповідно до вимог пп. 63.3 ПКУ.

Усі зміни щодо акцизів
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

При цьому, анулювання реєстрації акцизного складу проводиться за умови, що в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального/спирту етилового, що обліковуються за таким акцизним складом за всіма кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Водночас, один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу (п. 5 Порядку №408).

Тобто маємо патову ситуацію – продавець АЗС не може анулювати реєстрацію акцизного складу поки на ньому є залишки пального, а покупець АЗС не може зареєструвати цей склад, поки продавець не анулює його реєстрацію.

І, на жаль, Порядком №408 роз’яснень як діяти у такій ситуації не передбачено. Тобто це питання є законодавчо не врегульованим. На нашу думку, суб’єкти господарювання можуть діяти за такою схемою:

  • продавець АЗС реєструє АН на переміщення пального на акцизний склад пересувний покупця АЗС (умовно);
  • продавець АЗС анулює реєстрацію акцизного складу, а покупець відповідно після такого анулювання реєструє це приміщення як свій акцизний склад;
  • після реєстрації акцизного складу покупцем АЗС він складає АН на переміщення пального зі свого акцизного складу пересувного на зареєстрований акцизний склад.

Однак, в цьому випадку є ризик того, що під час перевірки податківці можуть визнати такі АН недійсними, оскільки фактичного переміщення з акцизного складу на акцизний склад пересувний і в подальшому з АС пересувного на стаціонарний АС не здійснюється. Тому все ж таки радимо платнику податків отримати від податківців індивідуальну податкову консультацію з цього питання (надавши відповідні первинні документи за такою операцією) і діяти вже за нею.

 

Анулювання акцизного складу

Анулювання реєстрації акцизного складу, як було зазначено вище, здійснюється шляхом подання заяви «про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів», в якій проставляється позначка у комірці «АНУЛЮВАННЯ РЕЄСТРАЦІЇ АКЦИЗНОГО(ИХ) СКЛАДУ(ІВ)» і зазначаються дані акцизного складу, що підлягає анулюванню.

 

Ліцензія

У Законі №481 наведено такі визначення термінів:

  • Оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
  • Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

В даному ж випадку відпуску через паливороздавальні колонки не відбувається, тому вважаємо, що податківці все ж таки будуть наполягати на необхідності наявності у продавця саме ліцензії на оптову торгівлю пальним.

 

Який вихід з ситуації?

Щоб уникнути проблем з ліцензією, а також «сумнівного» порядку реєстрації АН на покупця вважаємо, що продавцю краще позбутись таких «мертвих» залишків (зокрема, замовивши відповідну послуги з очистки резервуарів) і списати таке пальне зі свого балансу (склавши АН на таке списання, а не на покупця) і передавши покупцю АЗС без залишків пального (попередньо анулювавши реєстрацію АС).

В такому випадку необхідності придбавати ліцензію на оптову торгівлю пальним не виникне (як і не виникне проблем з реєстрацією АН на списання залишків пального та анулюванням реєстрації АС).

Про те, як складати АН при списанні технічних втрат пального, ми писали тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Акцизи
Теги:
Акциз , Реєстрація , Пальне , Акцизна накладна

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі