• Посилання скопійовано

Працівник використав паливо в негоспдіяльності підприємства: які наслідки?

Юрособа (платник податку на прибуток, платник ПДВ) використало паливо не в господарських цілях. Що з податковим кредитом? Як правильно списати таке паливо? Зняти з витрат чи нарахувати в дохід (податковий та бухоблік)? Чи має місце додаткове благо?

Наслідки використання палива в негоспцілях підприємства виникають  такі:

1) Зі сторони сплати ПДВ (слід нарахувати ПЗ з ПДВ згідно із пп. «г» пп.198.5 ПКУ). Це не стосується випадку, коли під негоспвикористанням розуміється перевищення Норм №43. Втім слід бути готовим це пояснювати податківцям (судова практика на стороні платника податку);

2) Зі сторони податку на прибуток ніяких коригувань немає. Адже податкових різниць при виникненні негоспвитрат у ПКУ немає, тоді як в обліку мають відображатися всі фактично понесені витрати на підставі первинних документів незалежно від того такі витрати є господарськими, чи ні. Інша справа, якщо керівництво вирішить, що працівник має компенсувати витрати підприємства за витраченим паливом не на госпцілі (наприклад, працівник самовільно використав службове авто у власних цілях), то в обліку така компенсація буде доходом підприємства; 

3) Зі сторони ПДФО та ВЗ,  вважаємо, що тут виникатиме додаткове благо, якщо використання палива в негоспцілях сталося з вини працівника, а керівництво визначає, чи повинен працівник компенсувати підприємству вартість таких ПММ. Тож якщо працівник компенсує перевитрачене паливо, то в нього оподатковуваного доходу не виникає, якщо ж підприємство пробачає такі дії працівника, то паливо, витрачене на негоспцілі, включається до оподатковуваного доходу працівника на підставі пп. 164.2.17 ПКУ як додаткове благо.

У цьому разі слід пам'ятати про коефіцієнт згідно з пп. 164.5 ПКУ, адже дохід працівник отримує не у грошовій формі (1,21951). На цей коефіцієнт збільшується база для ПДФО й оподатковується за ставкою 18%. Для військового збору коефіцієнт за пп. 164.5 ПКУ не застосовується. Тож сума додаткового блага оподатковується за ставкою 1,5%. У формі №1ДФ суму додаткового блага слід відобразити у розділі I за ознакою доходу «126».

Щодо нарахування ЄСВ, то додаткові блага не є складовою заробітної плати. Адже базою для нарахування ЄСВ відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ є заробітна плата або сума винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за договорами ЦПХ.

Більш детально про списання палива у зв’язку із негоспдіяльністю ми детально говорили тут

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025257
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756