• Посилання скопійовано

Пальне у тарі до 5 літрів: акцизний податок та ліцензії

Підприємство зберігає імпортоване до 01.07.2019 р. пальне (УКТ ЗЕД: 2710 12 25 00 та 2710 12 90 00), придбане у бочках по 200 літрів та по 20 літрів відповідно. Частину пального було реалізовано, а частину розфасовано у тару по 5 літрів. Пальне згідно з експертизою належить до ІІІ класу небезпеки. Що із акцизним податком та ліцензіями на таке пальне?

Запитання:

1. Чи має право підприємство згідно з законодавством України реалізовувати з 1 липня 2019 року залишки рідини, придбані до 01.07.2019 р. у бочках по 200 літрів та розфасовані нами у 5 літрові каністри, без придбання ліцензії на реалізацію та зберігання пального?

2. Чи повинно підприємство реєструвати акцизні накладні, якщо відпуск товару здійснюється у споживчій тарі до 5 літрів, але товар був придбаний у 200 літрових бочках?

3. Якщо нова поставка товару буде імпортована виключно у споживчій тарі по 5 літрів, чи потрібно надалі підприємству:

  • бути зареєстрованими як платник акцизного податку?
  • мати зареєстрований акцизний склад та реєструвати акцизні накладні?
  • мати ліцензію на реалізацію чи на зберігання товару?

 

 Відповідь:

Перш за все відмітимо, що як для цілей ПКУ, так і Закону №481 під пальним слід розуміти пальне, УКТ ЗЕД яких перелічені у пп. 215.3.4 ПКУ. Про це ми зазначали тут. Оскільки товари із УКТ ЗЕД 2710 12 25 00 та 2710 12 90 00 згадуються у пп. 215.3.4 ПКУ, то такі товари є пальним для цілей оподаткування акцизним податком та для цілей ліцензування.

 

Питання 1

Продаж фасованого пального вимагає наявності оптової ліцензії на обіг пального (ІПК ДПС у Сумській області від 25.07.2019 р. №3456/8/18-28-40-03-28/ІПК). Адже ст. 1 Закону №481 визначено, що оптова торгівля — діяльність з придбання і відповідного перетворення товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання. Тоді як роздрібна торгівля пальним передбачає продаж пального з використанням паливо- або оливороздавальних колонок.

Тому, якщо пальне фасоване (відбувається перетворення товарів для наступної їх реалізації), то торгівля ним відповідає визначенню оптової торгівлі, навіть якщо покупцями виступатимуть фізособи.

Що стосується ліцензії на зберігання, то відповідно до ст. 15 Закону №481 суб’єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

 

Питання 2

Тут, на жаль, ПКУ містить неоднозначності. Так, в пп. 14.1.212 ПКУ, в якій визначено що є реалізацією пального, а що ні, серед винятків згадані тільки виробники. Про фасувальників ані слова. Тож із самої норми пп. 14.1.212 ПКУ випливає, що особи, що продають у «до 5-літровій» тарі пальне, яке вони самі розфасували, реалізацію пального не здійснюють. Ну, а якщо немає ніякої реалізації – то яка ж тоді АН? Втім, не все так просто.

 

На замітку!

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (пп. 14.1.212 ПКУ).

 

Справа в тому, що водночас згідно з абз. 3 пп. 231.1 ПКУ не лише виробник пального, а й особа, що здійснює розлив пального в споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов’язані скласти акцизну накладну на об’єми такого пального.

Згідно з п. 4 р. ІІ Порядку №262 у відповідному рядку АН зазначається ознака напрямів використання пального, в тому числі «1» — реалізація пального в споживчій тарі ємністю до 5 л виробником або особою, яка здійснила розлив пального у таку тару.

Тут явно йде «нестиковка» норм, адже в одній нормі згадується лише про виробника, в іншій й про виробника й про фасувальника.

Якщо зважати на вимоги норми пп. 231.1 ПКУ щодо складання АН, та з огляду на те, що у пп. 14.1.212 ПКУ не згадуються фасувальники, то виходитиме така ситуація:

Фасувальник «до 5-літрового» пального складе при відпуску на себе АН. Ці об’єми зайдуть на нього в СЕАРП і ляжуть на залишки. Далі відвантаження цього пального його покупцям уже не вважається реалізацією пального в розумінні вже вище згаданої норми пп. 14.1.212 ПКУ, тобто не вимагає складання АН. У результаті — залишки на складі в СЕАРП пального у цього «платника» будуть рости, а витрата відсутня. Тобто в СЕАРП за таким «платником» будуть висіти фіктивні залишки «до 5-літрового» пального, яке він, не порушивши ПКУ, ніяк списати не зможе.

Якщо ж вважати, що у нормі пп. 14.1.212 ПКУ законодавець забувся поряд із виробниками згадати й фасувальників, тобто вважати, що операції із реалізації як виробниками, так і фасувальниками, пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) є реалізацією пального. У такому разі залишків у СЕАРП не буде, адже АН складеться при фасуванні та АН при його реалізації.

З огляду на вищесказане, радимо отримати власну ІПК із цього приводу.

 

Питання 3

Відповідно до ІПК від 19.09.2019 р. №294/99-00-04-02-06-15/ІПК при ввезенні з 01.07.2019 р. на митну територію України пального виключно у споживчій тарі ємністю до 5 л (включно) виникає зобов’язання сплати акцизного податку, а при подальшій його реалізації у такій тарі суб’єкт господарювання не здійснює операції з реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 ПКУ, відповідно, не є платником акцизного податку з реалізації пального, у суб’єкта господарювання відсутній обов’язок складати акцизні накладні при здійсненні таких операцій. Такий суб’єкт господарювання не є розпорядником акцизного складу і в нього не виникає зобов’язання реєструвати акцизні склади.

Враховуючи викладене, суб’єкти господарювання можуть здійснювати операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) на митній території України пального у споживчій тарі ємністю до 5 л (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками, без отримання ліцензій відповідно до вимог Закону №481.

Про це вони також зазначали в ІПК ДПС від 13.09.2019 р. №172/6/99-00-04-02-06-15/ІПК, ІПК від 24.07.2019 р. №3444/6/99-99-12-03-03-15/ІПК та у підкатегорії 116.13.03, «ЗІР»[1].

Що стосується ліцензії на зберігання такого пального, то, вважаємо, що й вона не потрібна з огляду на лояльну позицію ДПС. Так, в ІПК  від 15.08.2019 р. №3814/6/99-99-12-02-02-15/ІПК податківці відповіли, що у розумінні Закону №481, суб'єкту господарювання необхідно отримувати ліцензію для здійснення зберігання пального у стаціонарних цистернах/ємностях.

З огляду на це бачимо, що податківці погоджуються із нами, що ліцензію на зберігання пального слід отримувати, якщо пальне зберігається у стаціонарних ємностях, які мають чітку прив’язку до місця (території).

Втім, наразі йдеться про індивідуальну консультацію, а вона надавалась конкретному платнику податків і захистить від штрафів лише його. Тому, аби уникнути непорозумінь із контролюючим органом, радимо отримати власну ІПК. Детальний аналіз цієї ІПК ми розглядали тут.


[1] Чи складаються платниками акцизного податку акцизні накладні при ввезенні на митну територію України пального в споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) та при подальшій його реалізації?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756