• Посилання скопійовано

Чи потрібно отримувати ліцензію на зберігання каністри з пальним?

Підприємство (виробник оптико-механічної продукції) купує ефир петролейний, нефрас (код УКТ ЗЕД - 2710 12 25 00) для використання у виробничому процесі при виготовленні своєї продукції в кількості 30 літрів на 2 місяці. Згідно з пп. 215.3.4 ПКУ дані товари за УКТ ЗЕД відносяться до палива. Чи треба підприємству придбавати ліцензію на зберігання палива відповідно до Закону №481?

Термін «пальне» вживається в Законі №481 у значенні, наведеному в ПКУ (абз. 65 ст.1 Закону №481). Тобто й при вирішенні питання щодо необхідності отримання ліцензій на пальне слід дивитися, чи УКТ ЗЕД відповідних товарів зазначений у переліку пп. 215.3.4 ПКУ. Про це ми зазначали тут.

Відповідно до пп. 215.3.4 ПКУ товари із кодом УКТ ЗЕД - 2710 12 25 00 «інші спеціальні бензини» є пальним. А оскільки для цілей Закону №481 пальним є пальне згідно з ПКУ, то СГ слід отримувати ліцензію на зберігання такого пального незалежно від обсягів придбання та/чи зберігання такого пального. Закон №481 не ставить в залежність необхідність отримання ліцензії від кількості пального, головне - факт його зберігання. Про це ми зазначали тут.

 

Нагадаємо!

Податківці у ІПК від 30.05.2019 р. №2471/6/99-99-12-01-01-15/ІПК роз’яснили, що згідно із ст. 15 Закону №481 ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:

- підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

- підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;

- суб’єктами господарювання для зберігання пального, яке споживається дія власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Окрім цього, суб’єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Інших виключень щодо отримання суб’єктами господарювання ліцензій та право зберігання пального норми Закону №481 не містять.

 

Втім, повторимося, що ліцензія на зберігання має утримуватися, якщо дотримано визначення «місце зберігання пального». Згідно з ст. 1 Закону №481 місце зберігання пального – це місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Що саме слід розуміти під ємностями Закон №481 не пояснює. Втім, є обумовка, що має бути або право власності, або право користування на таку ємність. Тож, можливо законотворець тут мав на увазі ємності, які відображаються в обліку підприємства – якісь наземні та підземні резервуари[1]. Адже самі податківці розглядають ситуації із тим, коли ємність для зберігання палива передається в оренду іншому СГ (див. тут).

Більше того, перелік документів, необхідних для отримання ліцензії на зберігання, натякає на те, що каністра (споживча тара) з пальним (ефир петролейний, нефрас) навряд чи потребує отримання окремої ліцензії на зберігання. Адже тут мова йде про документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, де й містяться ємності, де зберігається пальне; акт вводу в експлуатацію нерухомості, необхідної для зберігання пального, де знову таки розміщують ємності; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ст. 15 Закону №481).

Тоді як каністру, об’ємом 30 літрів або менше, чи не кожного разу можна переміщувати.

Тож, з однієї сторони, формально чи не будь-яка каністра з пальним підпадає під визначення «місце зберігання пального», втім, з іншої сторони, вважаємо, що під ємністю на увазі мається щонайменше бочки, цистерни, резервуари або схожі ємності, й відповідно, наявність землі або приміщення, необхідні як раз для такого розміщення й зберігання у таких ємностях пального. Тому, вважаємо, що на зберігання пального (ефир петролейний, нефрас) у пляшках/каністрах або у споживчій тарі не потрібно отримувати ліцензію.

Проте, оскільки податківці не висловити офіційної позиції з цього приводу, то заради уникнення непорозумінь із ними, радимо отримати власну ІПК. Адже часу ще вдосталь – штраф за відсутність ліцензії на зберігання відтерміновано до 31.12.2019 року  (див. тут).

 


[1] Відмітимо, що якщо на підприємство надходить одноразова тара, що отримується разом з товарами і поверненню не підлягає (паперова, картонна, поліетиленова тощо), її включають до складу первісної вартості таких товарів (абз. 3 п. 6.1 Методрекомендацій №2). Тобто окремо на рахунках бухгалтерського обліку її не відображають. Втім, якщо одноразова тара виділена в супровідних документах і оплачена окремо. Таку тару оприбутковують окремо від товарів, під якими вона перебуває (абз. 5 п. 6.1 Методрекомендацій №2). Для її обліку передбачено субрахунок 284 «Тара під товарами».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756