• Посилання скопійовано

Чи потрібно було ФОП у 2015-2016 рр. включати суму сплаченого акцизного збору до складу доходів?

У 2015-2016 рр. ФОП торгував у роздріб підакцизними товарами (алкоголь та тютюн). Чи потрібно було включати суму сплаченого акцизного збору до складу доходів, оскільки це є непрямий податок та в 2017-2018 рр. сума акцизного збору, згідно з ПКУ, не є доходом?

Щодо порядку визначення доходу ФОП протягом 2015-2016 років зазначимо таке.

Відповідно до п. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування ФОП є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) та документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Для ФОП, зареєстрованого як платник ПДВ, не включаються до витрат і доходу суми ПДВ, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг) (п. 177.3 ПКУ).

Відповідно до п. 53 розд. І Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. №71-VIII, який набув чинності з 01.01.2015 р. у п. 212.1 ПКУ (у якому визначено перелік платників акцизного податку) було доповнено, зокрема, пп. 212.1.11 такого змісту: «212.1.11. Особа – суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів».

Тобто, з 01.01.2015 р. ФОП, що здійснював роздрібну торгівлю підакцизними товарами, став платником акцизного податку.

При цьому, відповідно до нової редакції п. 177.4 ПКУ (п. 37 розд. І Закону №71) до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів ФОП, зокрема, належать:

  • витрати, до складу яких включається вартість товарів, що утворюють основу для продажу товарів, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта (пп. 177.4.1 ПКУ);
  • суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом (пп. 177.4.3 ПКУ);
  • інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1 - 177.4.3  ПКУ (пп. 177.4.4 ПКУ).

Тобто, незважаючи на те, що з 01.01.2015 р. ФОП, який здійснював роздрібну торгівлю підакцизними товарами, набув статусу платника акцизного податку, виключення цього податку з його доходів та витрат не передбачалось.

Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 р. №1797-VIII, який набув чинності з 01.01.2017 р., п. 177.3 ПКУ було доповнено пп. 177.3.1 ПКУ, яким передбачено, що не включаються до доходу ФОП суми акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Підпункт 177.4.3 ПКУ, також було викладено Законом №1797 у новій редакції, відповідно до якої до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів ФОП, належать:

  • суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім ПДВ для ФОП, зареєстрованого як цього платник податку, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно);
  • суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом;
  • платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності ФОП, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов’язані з господарською діяльністю ФОП.

Таким чином, з 01.01.2017 р. ФОП, який здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами та є платником акцизного податку, не включає своїх доходів та витрат суми такого податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Склад комісії при інвентаризації пального на вимогу ДПС
    За вимогою податкової служби для перевірки ПДВ необхідно провести інвентаризацію палива в єврокубах. На транспортному підприємстві присутні лише власник і директор, бухоблік ведеться на аутсорсингу. Кого включити до складу інвентаризаційної комісії? Які особливості складання наказу про інвентаризацію та інвентаризаційного опису?
    22.11.202410
  • Бармен розбив пляшку з алкоголем: що з акцизом?
    Бармен розбив пляшку шампанського. Чи потрібно дану операцію проводити через РРО? Як вплине списання такої пляшки на акциз?
    21.11.202445
  • Як продати пальне військовій частині з оплатою від благодійного фонду?
    Підприємство веде діяльність з оптової торгівлі пальним і хоче продати пальне військовій частині. Платити за це пальне буде благодійний фонд. Як складати первинні документи в такому разі: видаткову, акцизну та податкову накладні складати на військову часину чи на фонд, який є платником?
    20.11.202417
  • Чи потрібна ліцензія при придбанні алкоголю для виробничих потреб?
    ТОВ є дистриб'ютором підакцизних товарів, зокрема, алкоголю, отримало лист від покупця з проханням продати 2 літра коньяку для виробничих потреб. Ліцензії на продаж алкоголю покупець не має. Чи можна провести такий продаж?
    20.11.202416
  • Алкоголь придбали, а ліцензії на роздрібну торгівлю немає
    ТОВ – платник ЄП ліцензії на роздрібний продаж алкоголю немає. За замовленням ресторану поставили продукти та вино de la Cruz (УКТ ЗЕД 2204228400). Алкоголь замовили помилково, поверненню товар не підлягає. Чи може ТОВ використати цей алкоголь для приготування страв або реалізувати разово без ліцензії?
    19.11.202429