Чи є обмеження надання благодійної допомоги
Нормативними документами такого обмеження не встановлено.
Такі обмеження можуть встановлюватися внутрішніми документами благодійної організації (далі – БО), наприклад, статутом, благодійними програмами тощо.
Поряд з цим при наданні благодійної допомоги фізособам (в тому числі військовим) до певного граничного розміру така благодійна допомога не оподатковується, а вище такого розміру – оподатковується. Тож слід мати це на увазі.
Чи можна надавати допомогу на підставі листа отримувача
Так, можна.
Лист буде однією з форм договору пожертви (благодійної допомоги). Детальніше про документи, які мають бути у БО, ми писали тут.
Чи можна надавати неоподатковувану допомогу військовим
Відповідна пільга встановлена п. «в» пп. 165.1.54 і пп. 170.7.8 ПКУ.
Причому в п. «в» пп. 165.1.54 наведені особи, яким може надаватися благодійна допомога, а в пп. 170.7.8 ПКУ наведено розмір неоподатковуваний розмір допомоги і цілі, на які вона може надаватися.
Детальніше про цю пільгу можна почитати тут, тут.
Дивимося також відповідь ДПС на питання в ЗІР (103.15): «Який документ підтверджує статус учасника бойових дій військовослужбовця ЗСУ, Національної гвардії України, інших утворених відповідно до законів формувань у разі виплати (наданні) благодійної допомоги згідно з нормами підпунктів «а» та «в» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ?».
ДПС відповідає, що таким документом є Посвідчення учасника бойових дій.
Обґрунтовує свою думку наступним.
Правовий статус учасника бойових дій, члена сім’ї загиблого (померлого) визначається Законом України від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 18 якого передбачено, що зазначеним особам видаються посвідчення.
Зразки посвідчень, бланк-вкладки до посвідчень, описи нагрудних знаків та Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затверджені Постановою КМУ від 12.05.1994 р. №302.
Посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації (п. 2 Положення).
Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затверджений Постановою КМУ від 20.08.2014 р. №413.
Але з наведеного також випливає, що якщо у військовослужбовця немає такого посвідчення, надавати йому неоподатковувану благодійну допомогу за п. «в» пп. 165.1.54 і пп. 170.7.8 ПКУ немає підстав.
В такому разі можна надати неоподатковувану нецільову благодійну допомогу за пп. 170.7.3 ПКУ, в розмірі протягом 2024 року до 4240 грн. А допомога, яка перевищує цей розмір, повинна оподатковуватися як додаткове благо, згідно з пп. 164.2.17 ПКУ, ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити