• Посилання скопійовано

Імпорт товарів неплатником ПДВ: нюанси розрахунку та звітності

Підприємство придбаває імпортний товар з післяплатою. Перед розмитненням юрособа сплачує мито та ПДВ. Чи може юрособа повернути 20% ПДВ на свій рахунок? Чи поширюється строк 180 днів для розрахунків за імпортний товар, якщо за контрактом оплата за товар здійснюється з відстроченням платежів?

Запитання: 

Підприємство (неплатник ПДВ) придбаває імпортний товар з післяплатою. Перед розмитненням товару (поданням митної декларації) юрособа сплачує мито та  ПДВ на митницю. Чи може юрособа повернути 20% ПДВ у повному обсязі на свій рахунок? Чи поширюється строк 180 днів для розрахунків за імпортний товар, якщо за контрактом  оплата за товар здійснюється з відстроченням платежів? З якого моменту починається рахуватися такий строк? Чи потрібно подавати звіт (коли і куди), якщо купується валюта для оплати за кордон за імпортний товар? 

 

Відповідь:

Підприємство-неплатник ПДВ, що ввозить товари на митну територію України, згідно п. 3 ст. 180.1 ПКУ є платником цього податку. Базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але  зверніть увагу, не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку (якщо це підакцизні товари), що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.

Це означає, що податкові зобов'язання з ПДВ можуть розраховуватись під час розмитнення товару не з договірної вартості а з митної, якщо вона буде вищою.

До оформлення митницею товару, суми мита та ПДВ не відомі, тому на практиці підприємство самостійно або через митного брокера перераховує на рахунок митниці певну суму, за рахунок якої сплачуються митні платежі (проведення Дт 377 Кт 311). Після того, як сума платежів узгоджується із митницею, вона списується з цього рахунку (Дт 641, 642 Кт 377).

1) Чи може юрособа-неплатник ПДВ повернути сплачену суму ПДВ у повному обсязі на свій поточний рахунок?

Ні, сплачені до бюджету суми ПДВ не повертаються. Підприємство-імпортер, який не є платником ПДВ, суми ПДВ та мита відносить до первісної вартості імпортованого товару (відповідно до п. 9 П(С)БО 9), проведенням Дт 281 Кт 641, 642.

2) Чи поширюється строк 180 днів для розрахунків за імпортний товар у випадку якщо по контракту за товар оплата здійснюється з відстроченням платежів? Якщо так, то з якого моменту починається рахуватися такий строк?

Ні, адже для договорів, які передбачають першу подію – імпорт товару, а потім проведення розрахунків за нього із постачальником-нерезидентом, не встановлено обмежень по строкам розрахунків ст. 1-2 Закону №185.

3) Чи потрібно подавати якийсь звіт (коли і куди), якщо купується валюта для оплати за кордон за імпортний товар?

Придбання валюти для оплати за імпортний товар не вимагає складання та подання окремої звітності. Але інформація про самі імпортовані товари зазначається в Декларації про валютні цінності (затверджена наказом Мінфіну від 25.12.95 р. №207), яка подається до регіональних відділень НБУ та територіальних органів ДФС  за місцезнаходженням суб'єктів підприємницької діяльності.

Подається Декларація протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (додатково див. лист ДПСУ від 12.03.2012 р. №6994/7/22-3317).

Втім, суб'єкт господарської діяльності обов'язково подає декларацію, у разі коли валютні кошти, майно перебувають за межами України, у т. ч. з порушенням установлених законодавством строків розрахунків у сфері ЗЕД. У разі відсутності валютних коштів та майна за межами України суб'єкт підприємницької діяльності може не подавати Декларацію.

Інформацію щодо вартості імпортованих товарів відображають у розділі V Декларації, який має лише інформаційний характер. Показники V розділу декларації заповнюють зростаючим підсумком з початку року. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202449
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202454
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024249
  • Продаж товару нерезиденту на території України: у якій валюті слід вести розрахунки?
    Нерезидент купив пальне для заправки авто на АЗС на території України у бак власного автомобіля. З даним контрагентом є договірні відносини. Якою валютою – гривнею чи євро має розрахуватися контагент на поточний рахунок продавця?
    02.01.2024480
  • За якими курсами оприбуткувати імпортний товар, який був оплачений раніше?
    В 2021-2022 рр. підприємство повернуло дефектні товари іноземному постачальнику. В серпні 2023 р. постачальник надав кредит-ноту на ці товари на 1570,8 євро. В гривнях це 1570,8 * 33,9292 = 53295,99 грн. В липні 2023 р. отримали інвойс на нові товари - 27497,26 євро, оплатили на 1570,8 євро менше з врахуванням кредит-ноти. Курс на дату оплати – 40,4046 грн/євро, на суму 1047548,25 грн. Товар отримали 05.08.2023 р., в МД зазначена вартість товару 27497,26 євро та 1111015,79 грн, як в інвойсі. Як закрити рахунок 632 у валюті та в гривнях?
    18.08.2023242