• Посилання скопійовано

"Єдинник" під час надання послуг в межах госпдіяльності повинен зараховувати виручку на підприємницький рахунок банку

Платник єдиного податку здійснює зовнішньоекономічну діяльність за такими КВЕДами як група 62 та 63. Чи можна отримувати виручку на особисту карту фізособи іноземного банку? Виручка відображатиметься у Книзі обліку доходів датою надходження валюти. Чи потрібно відкривати підприємницький валютний рахунок?

Платнику ЄП не заборонено здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, зокрема за такими КВЕДами як 62 - Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність та 63 - Надання інформаційних послуг. 

Але, зауважимо, що  друга група — платники ЄП, це ФОПи, які здійснюють госпдіяльність з надання послуг, виключно платникам єдиного податку та/або населенню – п. 291.4 ПКУ. Відповідно статус покупців потрібно підтвердити. Підтвердити податковий статус контрагентів можливо через первинні документи та банківську виписку.

Підприємець, згідно з п. 2 ст. 55 ГКУ є суб’єктом господарювання. Частина 8 ст. 19 ГКУ встановлює вимогу, що всі суб’єкти господарювання зобов’язані вести первинний облік результатів своєї діяльності. Підтверджує це також п. 44.1 ПКУ. В свою чергу, відповідно до пп. 16.1.5 та 85.4 ПКУ податкова служба має право вимагати первинні документи під час проведення перевірок.

Згідно з п. 1.3 Інструкції НБУ №492 фізособи мають право відкривати рахунки для здійснення підприємницької діяльності та для власних потреб. Умови відкриття рахунку та особливості його функціонування передбачаються в договорі,  що укладається між банком і його клієнтом.

Зверніть увагу, відповідно до п. 1.13  Інструкції НБУ №492 банк зобов'язаний повідомити податкові органи про відкриття або закриття поточного рахунку клієнта, зокрема фізособи — підприємця.  Далі, податкові органи повідомляють банк про взяття рахунку на облік. Враховуючи це, робимо висновок, що кошти від операцій в межах госпдіяльності не можуть зараховуватись на особистий рахунок фізособи. Більше того, виникає великий ризик, що  зараховані кошти на особистий рахунок фізособи оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5 %, як доходи фізособи а не в рамках госпдіяльності підприємця.

Відповідно до п. 292.5 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за курсом НБУ на дату отримання такого доходу. Датою отримання доходу є дата надходження коштів платнику ЄП у безготівковій формі. 

Враховуючи обов’язковий продаж 50% надходжень у валюті згідно з Постановою НБУ №45, до складу доходу включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок в гривнях від обов’язкового продажу на міжбанку а влютні кошти, перераховуються у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження їх на валютний рахунок. 

Отже, платник ЄП під час надання послуг в межах госпдіяльності повинен зараховувати виручку на підприємницький рахунок банку. Для отримання валютних коштів такий рахунок повинен відкриватися, відповідно, у валюті. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202482
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202467
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202445
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202459