• Посилання скопійовано

Заміна бракованого імпортованого товару: як відобразити в бухобліку?

Підприємство отримало від іноземного постачальника бракований товар. Дійшли згоди про його заміну. Постачальник надав спочатку безоплатно товар на заміну (про що свідчить МД) і тільки через місяць підприємство відвантажило бракований товар (МД). Як в бухобліку відобразити цю господарську операцію?

Вивезення товару неналежної якості

До товарів, які при ввезенні на митну територію України мали статус іноземних та були поміщені у митний режим імпорту і повертаються нерезиденту - стороні зовнішньоекономічного договору, згідно з яким ці товари поміщувалися у цей режим, у зв’язку з невиконанням умов цього договору або з інших обставин, що перешкоджають його виконанню, може бути застосований митний режим реекспорту. Таке твердження передбачене п. 5 ч. 1 ст.86 МКУ, якщо такі товари:

а) вивозяться протягом шести місяців з дати поміщення їх у митний режим імпорту;

б) перебувають у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якої були виявлені недоліки, що спричинили реекспорт товарів.

Згідно з пп. 195.1.1 ПКУ, операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до зазначеної статті МКУ, оподатковуються за нульовою ставкою.

Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог МКУ.

Дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, є датою виникнення податкових зобов’язань за нульовою ставкою (пп. 187.1 ПКУ).

Отже, операція з вивезення (реекспорту) раніше імпортованого товару, який повертається нерезиденту в зв’язку з тим, що він бракований, підлягає оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою за умови підтвердження такого вивезення митною декларацією.

Податківці (див. лист Офісу ВПП ДФС від 14.06.2017 р. №628/ІПК/28-10-01-03-11лист ДФСУ від 14.09.2017 р. №1960/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та від 27.10.2016 р. №23233/6/99-99-15-03-02-15 тощо) дозволяють не коригувати податковий кредит з ПДВ, що отримало підприємство при імпорті бракованого товару, тому що при реекспорті товарів відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 86 МКУ застосовується ставка ПДВ 0 %, а тому і необхідності в коригуванні вхідного ПДВ немає. 

 

Ввезення товару належної якості 

Ввезення товару належної якості здійснюється за загальними правилами в митному режимі імпорту зі сплатою імпортного ПДВ та мита у загальному порядку.

 

Бухоблік операції із заміни бракованого товару у ЗЕД

У бухобліку відбувається повернення раніше придбаного товару з одночасним виникненням дебіторської заборгованості постачальника товару: Дт 632  Кт 281. Така дебіторська заборгованість постачальника-нерезидента є немонетарною статтею, адже він винен поставити інший товар, тому курсові різниці за такою заборгованістю не виникають.

Імпорт нового товару відображається за загальними правилами: Дт 281 Кт 632, зі стандартним обліком митних платежів та імпортного ПДВ.

Далі здійснюється взаємозалік Дт 632 на суму бракованого реекспортованого товару та Кт 632 на вартість нового імпортованого товару.

Облік та оподаткування операцій з реекспорту бракованого товару та імпорту належного товару не залежить від порядку цих операцій у часі, кожна операція обліковується та оподатковується окремо.

 

Валютний нагляд

Бракований товар залишатиме територію України в режимі реекспорту, а тому така операція підлягає валютному нагляду, якщо вартість експортованого товару перевищує незначну суму (наразі це еквівалент 400 тис. грн – див. тут). Банк розпочинає відлік граничного строку розрахунків у 365 днів із дати: оформлення МД типу ЕК-10 «Експорт», ЕК-11 «Реекспорт» (пп. 1 п. 7 Інструкції №7).

Банк знімає операцію з валютного контролю за правилами, встановленими для зарахування зустрічних однорідних вимог (пп. 5 п. 10 Інструкції №7), тобто після отримання документів про припинення зобов’язань за операціями з зарахуванням зустрічних однорідних вимог. Такими документами може бути МД типу IM-40 «Імпорт» та документи, які підтверджують, що ввезення товару пов’язано з операцією реекспорту товарів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202480
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202465
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457