• Посилання скопійовано

Продаж основних засобів: чи є витрати у підприємця - «загальносистемника»?

Чи можна віднести до витрат вартість автонавантажувача, який продано фізособою - підприємцем на загальній системі оподаткування та платником ПДВ?

Оподаткування доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначено у ст. 177 ПКУ.

Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з госпдіяльністю такого ФОП (п. 177.2 ПКУ).

Перелік витрат ФОП на загальній системі оподаткування, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, наведено у пп. 177.4.1177.4.4 ПКУ.

У пп. 177.4.5 ПКУ вказано витрати, що не включаються до складу витрат ФОП, зокрема, це витрати на придбання основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації.

ДФС у ІПК від 29.06.2017 р. №894/О/99-99-13-01-02-14/ІПК повідомляє, що нормами пп. 177.4.6 ПКУ, які набули чинності з 01.01.2017 р., ФОП на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх госпдіяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення основних засобів.

Не підлягають амортизації такі основні засоби подвійного призначення: земельні ділянки; об'єкти житлової нерухомості; легкові та вантажні автомобілі.

Дія пп. 177.4.9 ПКУ поширюється виключно на об'єкти основних засобів та нематеріальних активів, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких підтверджені документально.

Починаючи з 01.01.2017 р. ФОП на загальній системі оподаткування має право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням його госпдіяльності, амортизаційні відрахування з вартості придбаних після 01.01.2017 р. основних засобів та нематеріальних активів або самостійно виготовлених основних засобів при наявності підтверджуючих на здійснення таких витрат документів (крім основних засобів подвійного призначення, визначених пп. 177.4.6 ПКУ).

Таким чином, прямі норми пп. 177.4.5 ПКУ забороняють ФОП включати витрати на придбання автонавантажувача до складу його витрат.

Разом з цим, дохід фізособи від продажу автонавантажувача оподатковується не за правилами ст. 177 ПКУ, а за правилами, визначеними у ст. 173 ПКУ – тобто це не «підприємницький» дохід, а дохід фізособи від продажу її особистого майна. Так, згідно з п. 173.1 ПКУ дохід платника ПДФО від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5%, визначеною  п. 167.2 ПКУ.

При цьому дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом. Це означає, що для застосування ставки ПДФО в розмірі 5% до доходу від продажу автонавантажувача потрібна наявність його оцінки згідно із Законом про оцінку майна. Згідно зі ст. 7 Закону про оцінку майна проведення оцінки майна є обов'язковим у випадку оподаткування   майна   згідно   з   законом,  крім  випадків визначення  розміру  податку  при  спадкуванні власності, вартість якої  оподатковується за нульовою ставкою. Таким чином, щоб застосувати ставку ПДФО 5%, потрібно здійснити оцінку цього автонавантажувача. Якщо цього зроблено не буде, то доведеться застосувати загальну ставку ПДФО - 18%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»