Порядок оподаткування доходів фізосіб — підприємців визначено ст. 177 ПКУ, згідно з п. 177.2 якої об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізичної особи — підприємця, - нагадує "Вісник. Офіційно про податки".
Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізособою — підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначено п. 177.4 ПКУ.
До зазначених витрат, зокрема, належать:
- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат (пп. 177.4.1 ПКУ);
- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1 — 177.4.3 ПКУ, до яких належать витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв’язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних із виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (пп. 177.4.4 ПКУ).
Водночас відповідно до п. 177.10 ПКУ фізособи — підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, форму та порядок ведення якої затверджено наказом №481.
Таким чином, фізособа — підприємець на загальній системі оподаткування має право врахувати у складі витрат винятково витрати, передбачені п. 177.4 ПКУ та зазначеним наказом.
Перелік витрат, установлений чинним податковим законодавством, не містить витрат, понесених у зв’язку з наданням благодійної (спонсорської) допомоги неприбутковій організації.
Отже, фізособа — підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, не може врахувати до складу витрат витрати, понесені у зв’язку з наданням благодійної (спонсорської) допомоги неприбутковій організації.