• Посилання скопійовано

Розраховуємо 75% частки реалізації сільськогосподарської продукції

Як розрахувати 75% частки реалізації сільгосппродукції?

Для розрахунку критерію щодо дотримання 75-відсоткової частки реалізації сільгосппродукції слід зробити аналітичну вибірку доходів з субрахунку 701. Також можна розробити відповідну аналітику на цьому субрахунку для окремого обліку «сільськогосподарських» та «несільськогосподарських» доходів, наприклад: до субрахунку 701 відкрити субрахунки другого порядку на кшталт:

  • 7011 «Дохід від реалізації зернових культур»;
  • 7012 «Дохід від реалізації технічних культур»;
  • 7013 «Дохід від реалізації продукції сільського господарства, за якою надається дотація»;
  • 7014 «Дохід від реалізації іншої продукції сільського господарства, за якою не надається дотація»;
  • 7015 «Дохід від реалізації готової продукції інших галузей, крім сільського господарства».
  • Усі інші рахунки обліку доходів від реалізації товарів та послуг (зокрема, субрахунки 702, 703, 712, 713) повністю враховуються у розрахунку загального обсягу доходу та не включаються до сільгоспдоходів (див. таблицю).
Рахунки, субрахунки Сільгоспдоходи, які включаються до розрахунку частки не менше 75% Несільгоспдоходи, що не включаються до розрахунку частки 75% (їх частка — не більше 25%)
701 «Дохід від реалізації готової продукції»
701 «Дохід від реалізації готової продукції» в частині, що відповідає визначенню п. 2.15 ст. 2 Закону №1877.
За вищенаведеним прикладом — це субрахунки 7011, 7012, 7013, 7014.
701 «Дохід від реалізації готової продукції» в частині, що не відповідає визначенню п. 2.15 ст. 2 Закону №1877.
За вищенаведеним прикладом — це субрахунок 7015.
702 «Дохід від реалізації товарів» Х 100% доходів від реалізації товарів — весь субрахунок 702
703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» Х 100% доходів від реалізації робіт і послуг — весь субрахунок 703
712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» в частині доходів від продажу основних засобів, які перебували в складі ОЗ менше 12 послідовних звітних місяців сукупно або якщо такі операції є постійними та становлять окрему підприємницьку діяльність.
712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» у частині:
А) доходів від продажу основних засобів, які перебували в складі ОЗ більше 12 послідовних звітних місяців сукупно або якщо такі операції не були постійними та не становлять окрему підприємницьку діяльність;
Б) доходів від продажу виробничих запасів, крім сільгосппродукції, що відповідає визначенню п. 2.15 ст. 2 Закону №1877. Наприклад, це може бути продаж насіння, кормів тощо, які обліковуються у складі запасів на субрахунку 208.
713 «Дохід від операційної оренди активів» Х 100% доходів від операційної оренди — весь субрахунок 713

У пп. «б» п. 16-1.1 Закону №1877 вказано, що з метою розрахунку питомої ваги сільськогосподарських товарів до складу основної діяльності сільськогосподарського товаровиробника не включаються оподатковувані операції з постачання основних засобів, що перебували у складі його основних засобів не менше 12 послідовних звітних періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності. Що таке «оподатковувані операції» для цілей Закону №1877, ані в самому Законі, ані в ПКУ не зазначено. Але ми пам'ятаємо, що аналогічна норма раніше містилася в п. 209.6 ПКУ, тож у цьому випадку слід мати на увазі операції, які оподатковуються ПДВ.

З цього приводу виникає питання: а чи включається до розрахунку 75-відсоткової частки доходу дохід від продажу ОЗ, які перебували у складі ОЗ сільгосппідприємства менше 12 послідовних місяців, або якщо такий продаж є окремим видом діяльності сільгосптоваровиробника (наприклад, він має торговий майданчик, на якому ведеться торгівля сільгосптехнікою)? За нормами пп. «б» п. 16-1.1 Закону №1877 виходить, що так, включається. Але ж ці товари не входять до товарних груп 1 — 24 УК ЗЕД — як бути з цим? Наразі немає практики застосування нових норм Закону №1877, тож почекаємо роз'яснень податківців. Зацікавлені сільгосптоваровиробники, кого це стосується, можуть звернутися до податківців за індивідуальною податковою консультацією відповідно до ст. 52 ПКУ.

Новоутвореним сільгосптоваровиробникам теж надано можливість отримувати бюджетну дотацію. Для цього вони перевіряють відповідність критерію 75-відсоткової частки доходу не за 12 послідовних місяців, а за результатами кожного окремого місяця з останніх дванадцяти (пп. «а» п. 16-1.1 Закону №1877). Тобто кожного місяця потрібно витримувати 75-відсоткову частку сільгоспреалізації. І лише після того, як новоутворене підприємство (ФОП) пропрацює цілий рік, воно зможе підраховувати 75-відсоткову частку вже в цілому за останні 12 місяців. При цьому в окремих місяцях частка сільгоспреалізації може становити менш ніж 75%, якщо це буде компенсовано в інших місяцях.

Розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів всі отримувачі бюджетної дотації виконують щомісячно у додатку 9 до декларації з ПДВ. Хоча квартальні платники ПДВ звітують щоквартально, але додаток 9 їм теж доведеться заповнювати в розрізі місяців. На жаль, для «квартальників» немає роз'яснень, як їм заповнювати додаток 9, тож це доведеться робити виходячи з його форми — тобто зазначати там всю інформацію в розрізі місяців.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»