Небанківська фінансова установа, яким згідно з реєстром, опублікованому на офіційному сайті НБУ, є ТОВ "Пост Фінанс", нарівні з банками, за допомогою платіжних пристроїв і через пункти прийому готівки, має право приймати готівку грошові кошти в гривнях для їх подальшого переказу (п. 1 постанови Правління НБУ "Про врегулювання питань щодо прийому готівкових коштів для подальшого їх переказу" від 12.02.2013 р. №42). Така установа здійснює свою діяльність на підставі відповідних договорів про прийом грошових коштів від свого імені, але на користь третіх осіб (якою є в даному випадку підприємство-єдинник). З точки зору такого підприємства договір про прийом грошових коштів, укладений з платіжною організацією (в даному випадку - ТОВ "Пост Фінанс"), рівносильний аналогічним договором, укладеним з банком.
Справді, в даному випадку ТОВ №1 – платник ЄП отримує не всю вартість проданого товару, а суму за мінусом комісії ТОВ "Пост Фінанс". Розрахунки за фінансові послуги з ТОВ "Пост Фінанс" відбуваються без участі грошових переказів, що не відповідає вимогам п. 291.6 ПКУ. Строго кажучи, тут має місце зарахування зустрічних вимог між ТОВ №1 (за зобов’язаннями з оплати комісії) та ТОВ "Пост Фінанс" – за зобов’язаннями щодо переказу коштів на користь ТОВ №1.
Аналогічна ситуація виникає, коли підприємство-продавець користується послугами еквайрингу. Зазвичай банк-еквайєр самостійно утримує свою комісію із суми коштів, що надходять під час приймання оплати від покупців через POS-термінал.
У категорії 108.01.02 "ЗІР" у відповіді на запитання "Яка сума вважається доходом ЮО – платника ЄП у разі використання для розрахунків платіжних терміналів: загальна сума розрахунків чи сума, що надійшла на розрахунковий рахунок за мінусом комісії банку?" вони вказують, що якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) використовується платіжний термінал, то доходом юрособи – платника ЄП третьої групи є сума, що надійшла на розрахунковий рахунок.
А у листі ДФС від 27.04.2016 р. №83/14з/17-00-13-03-05 вказується, що якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних терміналів з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізособи – підприємця є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком).
Як бачимо, податківці надають дві протилежні відповіді. Але по суті питання "Чи може єдинник взагалі проводити розрахунки з фінансовими установами шляхом утримання комісії з суми надходжень?" у них заперечень немає. Тож ми можемо порекомендувати наступні варіанти:
- укласти договір з ТОВ "Пост Фінанс" на умовах, що описані у запитанні, а в дохід включати повну вартість товару, яку оплачують покупці, без вирахування з неї суми комісії – спираючись на лист ДФС від 27.04.2016 р. №83/14з/17-00-13-03-05;
- укласти договір з ТОВ "Пост Фінанс" на таких умовах, згідно з якими надходження від покупців будуть зараховуватись повністю на рахунок ТОВ №1, а оплата комісії ТОВ "Пост Фінанс" буде здійснюватись окремо. В цьому випадку будуть повністю дотримані норми п. 296.1 ПКУ;
- утриматися від такої діяльності на ЄП та перейти на загальну систему оподаткування.
Включати до складу доходів отримані кошті після вирахування комісії ТОВ "Пост Фінанс" (як вказано у категорії 108.01.02 "ЗІР") ми не рекомендуємо, щоб уникнути суперечок з податківцями щодо повноти оподаткування доходу.
Оскільки однозначної думки навіть серед самих податківців немає, ми рекомендуємо звернутися до них за індивідуальною податковою консультацією згідно зі ст. 52 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити