Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Податкова знижка фізособі при штучному заплідненні

У 2017 році працівницею проведено оплату за штучне запліднення. Як можна скористатись правом на податкову знижку на оплату репродуктивних технологій (штучне запліднення)?

Правила надання податкової знижки наведені в ст. 166 ПКУ. Процедура використання податкової знижки дає можливість повернути із бюджету певну суму ПДФО. 

Право скористатися податковою знижкою, згідно з п. 166.3.6 ПКУ, є в разі витрат платника податку на оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством.

А алгоритм її використання наступний. 

Крок перший. Чи воно того варте? Спочатку слід зрозуміти, що податкова знижка не дає право на відшкодування понесених фізособою витрат. Це повернення з бюджету саме суми ПДФО, і таке повернення має обмеження. Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як зарплата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6  ПКУ. А у випадку із витратами на штучне запліднення обмеження ще жорсткіше – скористатися податковою знижкою можна лише в сумі витрат не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді зарплати за звітний податковий рік!

Крім цього, податківці наполягають, що чоловік не може скористатись правом щодо включення до податкової знижки оплати допоміжних репродуктивних технологій, наприклад, якщо дружина не працює або в неї менша зарплата. Враховуючи те, що дії із допоміжних репродуктивних технологій проводяться із жінкою, то скористатися право щодо включення до податкової знижки оплати допоміжних репродуктивних технологій може платник податку – жінка  («ЗІР», категорія 103.06.06).

Крок другий. Документальне оформлення.  До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання). Оригінали таких документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ст. 102 ПКУ

Крок третій. Подання декларації. Щоб скористатися податковою знижкою, потрібно подати до ДПІ декларацію про доходи до 31 грудня року наступного за звітним. Оскільки витрати були понесені у 2017 році, подати таку декларацію слід у 2018 році, до 31.12.2018 р. включно. 

При цьому слід показати суму річного доходу у вигляді зарплати (в рядках 10 та 10.1 декларації). В цих рядках зазначаються і суми утриманого з такого доходу ПДФО та військового збору. Ці дані наводяться на підставі довідки з місця роботи працівниці.

Розрахунок суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з ПДФО у зв'язку з використанням права на податкову знижку, відображається платником податків у розділі V декларації.

У рядку 13 декларації вказуються позначкою «х» документально підтверджені категорії витрат, що включаються до податкової знижки відповідно до ст. 166 ПКУ. У випадку із штучним заплідненням таку позначку слід поставити у категорії витрат 6.

Сума нарахованої зарплати, зменшена на суму ПДФО та ВЗ, вказується у рядку 15 декларації.

У рядку 16 декларації вказується сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до складу податкової знижки.

Значення рядка 17 декларації, тобто ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку, розраховується як сума рядків декларації:

  • сума заробітної плати з графи 4 рядка 10.1 - (рядок 15 - рядок 16) × на ставку податку, визначену п. 167.1 ПКУ (18%).

Наприклад, зарплата становить 24000 грн, сплачено ПДФО 4320 грн, понесено витрат на 20000 грн. До податкової знижки можна включити лише 24000/3=8000 грн.

14

Загальна сума фактично здійснених протягом звітного (податкового) року витрат у граничних розмірах, дозволених  до включення до податкової знижки відповідно до ст. 166 ПКУ.

20000 

15

Сума нарахованої заробітної плати, зменшена на суму обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності

24000

16

Сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до податкової знижки з урахуванням обмеження, встановленого пп. 166.4.2 ПКУ (рядок 14, але не більше рядка 15)                                                                                                                                                                  

800

17

Сума податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку (значення вказується без знаку "-") (графа 4 рядка 10.1 - (рядок 15 - рядок 16) × на ставку податку, визначену п. 167.1  ПКУ.

1440

Розрахунок суми до повернення такий: 4320 – 2880 = 1440 грн.

Зверніть увагу: наприкінці декларації (у рядку 29) треба зазначити реквізити банківського рахунку, на який повертатиметься розрахована сума ПДФО. Відповідно до п. 179.8 ПКУ сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Податкова знижка

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі