• Посилання скопійовано

Чи можна видати наказ про виплату дивідендів у сумі 500 тис. грн у 2 кварталі 2017 року?

Засновниками товариства є дві фізособи з частками 49% та 51%. Прибуток за 2016 рік( 1млн грн) нерозділений, а дивіденди раніше не виплачувалися. Чи можна видати наказ про виплату дивідендів у сумі 500 тис. грн у 2 кварталі 2017 року? Чи є обмеження, особливості при виплаті дивідендів? Коли видавати наказ і що в ньому прописувати?

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦКУ у статуті товариства зазначаються найменування юрособи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом. 

Відповідно до ст. 4 Закону “Про господарські товариства” установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок підписання установчих документів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства. 

Відповідно до ст. 10 Закону №1576 учасники товариства мають право, зокрема, брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів.

Відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ дивіденди - це платіж, що здійснюється юрособою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухобліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юрособою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Таким чином, для можливості розподілу частини прибутку (виплати дивідендів) учасникам  (засновникам) ТОВ слід звернутись до статуту, де може бути вказано, що для вирішення питання розподілу частини прибутку (виплати дивідендів) учасникам  (засновникам) ТОВ слід зібратись на загальні збори та протоколом (іншим документом, передбаченим статутом) затвердити суму дивідендів (від суми прибутку за другий квартал 2017 року за даними бухобліку — баланс, фінзвітність) за умови, що статутом передбачена можливість виплачувати дивіденди саме за квартал чи півріччя (а не лише за результатами фінансового року).

Суми виплати та порядок виплати встановлюється протоколом, іншим рішенням загальних зборів учасників (засновників), можливо встановити й графік виплати. При цьому, жодних наказів по підприємству вже не приймається.

Щодо суми виплати, то за умовами запитання, сума прибутку становить 1 млн грн за 2016 рік (згідно з даними бухобліку — баланс, фінзвітність). Відповідно, якщо приймається рішення про виплату дивідендів, то їхня сума не може бути більшою, ніж сума прибутку. Якщо приймається рішення про розподіл лише частини прибутку шляхом виплати дивідендів — в сумі 500 тис. грн, то решта суми має бути спрямована на інші цілі, передбачені статутом. Або рішення про виплату дивідендів не приймається взагалі.

Приписи пп. 14.1.49 ПКУ вказують на розподіл  частини його прибутку, розрахованого за правилами бухобліку. Частковий розподіл прибутку не передбачений чинним законодавством, хіба що встановлені відповідні вимоги/правила/порядок у статуті. Якщо буде прийнято рішення про виплату дивідендів в сумі 1 млн грн, то це можливо зробити у другому кварталі 2017 року, якщо у статуті прописано, що рішення про виплату дивідендів за підсумками попереднього фінансового року можуть прийматися у наступних роках (або такого взагалі не наведено у статуті) - достатньо простої вказівки на виплату дивідендів за підсумками фінансового року без прив'язки до строку прийняття рішення учасниками (засновниками), скажімо, у першому, другому кварталі чи в іншому періоді поточного (в даному випадку — 2017, за умовами запитання) року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»