• Посилання скопійовано

Оформлення ТТН при перевезенні в одному автомобілі вантажів для кількох вантажоодержувачів

Чи буде вважатись порушенням, коли постачальник оформлює одну ТТН, де вказує, декілька отримувачів? В ТТН вказуються всі накладні для отримувачів і є повний перелік товару для всіх одночасно. Якщо ТТН буде визнана недійсною, то чи може загрожувати підприємству ряд ризиків?

Запитання: Чи буде вважатись порушенням, коли постачальник оформлює одну ТТН, де вказує, декілька отримувачів? В ТТН вказуються всі накладні для отримувачів і є повний перелік товару для всіх одночасно. Якщо ТТН буде визнана недійсною, то чи може загрожувати підприємству ряд ризиків: 1) відсутність підтвердження реальності здійснення госпоперацій із придбання ТМЦ?; 2) не підтвердження факту надання послуг перевезення?

Відповідь: На цей момент діє форма ТТН, що затверджена наказом Мінінфраструктури №983 (зміни набули чинності в 2014 році). Ця форма наведена у додатку 7 до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі – Правила) і застосовується при транспортуванні вантажів, окрім окремих їх категорій, для яких передбачені спеціалізовані форми товарно-транспортних накладних (перевезення хліба, молока, спирту, алкогольних напоїв, нафтопродуктів і ін.). Також Наказом Мінінфраструктури від 27.01.2016 р. №26 внесено зміни в Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, згідно з якими суб'єкти господарювання мають право оформляти товарно-транспортну накладну без дотримання форми документу, передбаченої додатком 7 до Правил, за умови наявності певних обов'язкових реквізитів ТТН.

Алгоритм заповнення ТТН викладено у пп. 11.3 – 11.7 Правил

  • оформлення  перевезень  вантажів  ТТН  здійснюється  незалежно  від  умов  оплати  за роботу автомобіля;
  • ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати  в  кількості  не менше чотирьох екземплярів.  Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри  ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом);
  • після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її екземпляри;
  • перший екземпляр ТТН залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику;
  • у тих випадках, коли в ТТН немає можливості перерахувати всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення,  до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов'язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1-10 ТТН).

Основне призначення ТТН - зафіксувати факт передачі вантажовідправником товарно-матеріальних цінностей перевізникові, а надалі - аналогічним чином зафіксувати передачу перевізником вантажу особі, уповноваженому на його отримання (вантажоодержувачеві). Факт передачі вантажу, його кількість і стан мають велике значення для захисту своїх майнових інтересів власником вантажу, а також учасниками процесу перевезення.

ТТН - це єдиний первинний документ, який є основою для списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника і оприбутковування їх у вантажоодержувача при перевезенні вантажів в межах України, а також для їх складського, оперативного і бухгалтерського обліку.

Тому в деяких випадках працівники податкової інспекції намагаються не визнавати реальність господарських операцій, якщо відсутня ТТН, але натомість є звичайна накладна. Вони мотивують це тим, що оскільки немає документів про доставку товару, то і сам товар не був отриманий (конфлікти виникають в тих випадках, коли йдеться про ТМЦ, які доставляються явно автотранспортом). Звідси випливає і відсутність підтвердження факту надання послуг перевезення.

Однак щодо впливу наявності чи відсутності ТТН на визнання витрат з придбання товарів центральний податковий орган вже надавав чіткі та лояльні для платників податків роз’яснення. У листі від 19.09.2013 р. №11569/6/99-99-22-01-03-15/1128 Міндоходів зазначав, що оскільки транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару, то за наявності документів, що підтверджують фактичне отримання товару і його використання у власній господарській діяльності, неподання такого документа, як товарно-транспортна накладна, не може бути єдиною підставою для невизнання витрат з придбання товарно-матеріальних цінностей. Пізніше подібне роз’яснення надавало і ГУ ДФС у Рівненській області в листі від 15.06.2016 №1456/10/17-00-12-02-10. Хоча обидва листи і ґрунтуються на колишніх нормах ПКУ, які наразі вже не діють, сучасна позиція податківців з цього приводу очевидна. 

На нашу думку, аналогічний підхід має застосовуватися і у випадку оспорювання перевіряльниками правильності заповнення ТТН – факт придбання товарів доводять інші документи, зокрема накладна на їх отримання.

Водночас без наявності ТТН покупцеві буде складно обґрунтувати факт отримання транспортних послуг і понесення витрат на їх оплату. Адже, крім усього вище зазначеного, ТТН – це документ для розрахунків за перевезення вантажу (див. п. 14.4 Правил). Саме тому в п. 11 «Правила оформлення документів на перевезення» зазначених Правил зазначається, що основним документом на перевезення вантажів є ТТН. 

Для того, щоб не тільки підтвердити факт перевезення вантажів, а і визначити обсяг наданих послуг з перевезення, на нашу думку, ТТН слід оформляти окремо для кожного вантажоодержувача. Інакше податківці матимуть підстави говорити про неправильне складання ТТН і, як наслідок, не визнавати понесені Замовником перевезення витрати з оплати за нього. 

Фраза про обов’язок «виписувати товарно-транспортні накладні кожному вантажоодержувачу» зустрічається в Правилах неодноразово (див. пп. 19.2.9, 19.4.10, 20.2.9, 22.7.4, 25.3.6, 25.6.5, 25.7.7 тощо). Хоча ці вимоги і не говорять про те, що ТТН повинні оформлятися на кожного вантажоодержувача окремо, така вимога окремого оформлення зазначена у пп. 24.2.8 та у пп. 25.10.6 Правил. Також Правилами зазначено, що Замовник зобов'язаний до прибуття автомобіля під навантаження підготувати вантаж для перевезення, зокрема - заповнити в документах на перевезення вантажів потрібні відомості за кожним вантажоодержувачем окремо. Тому, на нашу думку, цієї вимоги варто дотримуватися і в інших випадках для перевезення на одному автомобілі вантажів на адресу декількох вантажоодержувачів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»