Запитання: Частина нежитлового приміщення фірми здавалася в оренду фізособі на 2 місяці (червень, липень), з умовою, що коли ця особа створить ТОВ, то буде укладений договір з ТОВ для подальшої співпраці. Через 2 місяці 31.07.16 р. термін дії договору закінчився і орендоване приміщення було повернуто (є акт зі здачі з підписом). Фізособа відмовилась від оренди. Але випадково виявилось, що фізособа зареєструвала ТОВ в ОДПІ, держреєстратора, в статистиці на адресу орендованого приміщення без згоди фірми. Куди слід звернутися, щоб вирішити це питання, адже ТОВ відмовляється платити оренду і змінювати адресу?
Відповідь:
Загалом юридичну особу, зокрема у формі ТОВ, слід реєструвати в порядку, встановленому Законом №755.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 9 Закону до Єдиного реєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань вносяться дані про місцезнаходження підприємства (юрособи).
При цьому, відповідно до ст. 88 ЦКУ відомості про місцезнаходження підприємства не вказується у статуті чи іншому установчому документі.
Відповідно відомості про місцезнаходження юрособи вирішується у ріщення про створення такої юрособи та вказується у заяві про державну реєстрацію юрособи (форми таких заяв затверджені Наказом Мінюсту «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 06.01.2016 №15/5).
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону №755 особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом. Проте, яку саме відповідальність, норми цього закону не уточнюють.
Але, у запитанні зазначено, що нежитлове приміщення таки перебувало в оренді та укладався відповідний договір оренди такого приміщення на фізичну особу.
Оскільки при поданні відомостей про місцезнаходження, Закон №755 не вимагає подання підтверджуючих документів, зокрема, дані реєстрації місця проживання чи договір оренди приміщення, то стверджувати про недостовірні відомості про юридичну адресу в описаній в запитанні ситуації досить складно. Адже, Закон №755 не забороняє подавати відомості про місцезнаходження адресу за договором оренди одного із засновників-фізосіб.
Втім, новостворене підприємство не перебуває за місцезнаходженням. В такому випадку, таке підприємство має або змінити юридичну адресу, або подати до фіскального органу за місцем обліку форму №20-ОПП про нове місцезнаходження.
Змусити змінити таку несправжню юридичну адресу можна спробувати через суд, проте це не так просто. Власник такого орендованого приміщення немає жодного відношення до новоствореної юрособи з внесним до ЄДР місценаходженням за розірваним договором оренди. Наразі право такого власника не порушене, що унеможливлює подання позову до суду (приміщене повернуто за актом приймання-передачі).
Щодо неподання форми №20-ОПП, то відповідно до п. 63.3 ПКУ платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків. Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.
Відповідальність за невиконання цієї вимоги передбачена у ст. 117 ПКУ.
Власник нежитлового приміщення може направити Листа до такої новоствореної юрособи з проханням змінити/перереєструвати своє місцезнаходження або належним чином орендувати у нього приміщення. Інакше, такий власник залишає за собою право повідомити податковий орган (або податкову міліцію) за місцем основного обліку згідно даних Єдиного реєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань про відсутність такої новоствореної юрособи за основним місцем обліку з проханням вжити відповідних дій.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити