За пп. 140.5.10 ПКУ фінрезультат податкового періоду збільшується на суму перерахованої БФД платникам податку, які є пов’язаними особами, якщо отримувач БФД задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування за попередній рік і ця допомога була врахована у витратах.
Питання стосується I кварталу 2023 року. ВП вважає, що ЗП не є пов’язаною особою, тому не збільшило фінрезультат на суму БФД. Податковий інспектор наполягає, що підприємства пов’язані через наявність заборгованості ВП перед ЗП по ПФД, яка нібито перевищує власний капітал ЗП у 3,5 раза через його відсутність.
Згідно з пп. 14.1.159 ПКУ, юридичні особи є пов’язаними, якщо сума їх кредитів (позик), ПФД від однієї юрособи (крім банків, міжнародних фінансових організацій та суб’єктів з істотною участю таких організацій) та/або гарантованих нею кредитів (позик), ПФД іншим юрособам, перевищує власний капітал іншої юрособи більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та лізингових компаній – більше ніж у 10 разів). Сума таких зобов’язань та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення на початок та кінець звітного періоду. Це положення не стосується кредитів під держгарантії.
Для визначення пов’язаності за цим критерієм потрібно порівняти отримані фіндопомоги кожного підприємства з його власним капіталом.
У ЗП власний капітал від’ємний, тому формально перевищити його у 3,5 рази неможливо. Логічно, будь-яка позика могла б вважатися таким перевищенням, але ПФД відсутня як на початок, так і на кінець періоду. ВП надавало лише БФД, за якою не може бути заборгованості. До того ж, БФД взагалі не згадується у пп. 14.1.159 ПКУ. Отже, надання БФД не призводить до пов’язаності сторін.
У ВП заборгованість за ПФД значно менша за власний капітал, тому пов’язаність також не виникає. Немає підстав порівнювати ПФД ВП з власним капіталом ЗП.
Таким чином, за відсутності інших критеріїв пов’язаності, визначених пп. 14.1.159 ПКУ, лише наявність заборгованості ВП перед ЗП по ПФД не є підставою для визнання цих підприємств пов’язаними. Відповідно, ВП не зобов’язане збільшувати фінансовий результат на суму БФД, врахованої у складі витрат.
Євгеній Антощенко
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись