• Посилання скопійовано

Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?

Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?

За пп. 140.5.10 ПКУ фінрезультат податкового періоду збільшується на суму перерахованої БФД платникам податку, які є пов’язаними особами, якщо отримувач БФД задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування за попередній рік і ця допомога була врахована у витратах.

Питання стосується I кварталу 2023 року. ВП вважає, що ЗП не є пов’язаною особою, тому не збільшило фінрезультат на суму БФД. Податковий інспектор наполягає, що підприємства пов’язані через наявність заборгованості ВП перед ЗП по ПФД, яка нібито перевищує власний капітал ЗП у 3,5 раза через його відсутність.

Згідно з пп. 14.1.159 ПКУ, юридичні особи є пов’язаними, якщо сума їх кредитів (позик), ПФД від однієї юрособи (крім банків, міжнародних фінансових організацій та суб’єктів з істотною участю таких організацій) та/або гарантованих нею кредитів (позик), ПФД іншим юрособам, перевищує власний капітал іншої юрособи більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та лізингових компаній – більше ніж у 10 разів). Сума таких зобов’язань та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення на початок та кінець звітного періоду. Це положення не стосується кредитів під держгарантії.

Для визначення пов’язаності за цим критерієм потрібно порівняти отримані фіндопомоги кожного підприємства з його власним капіталом.

У ЗП власний капітал від’ємний, тому формально перевищити його у 3,5 рази неможливо. Логічно, будь-яка позика могла б вважатися таким перевищенням, але ПФД відсутня як на початок, так і на кінець періоду. ВП надавало лише БФД, за якою не може бути заборгованості. До того ж, БФД взагалі не згадується у пп. 14.1.159 ПКУ. Отже, надання БФД не призводить до пов’язаності сторін.

У ВП заборгованість за ПФД значно менша за власний капітал, тому пов’язаність також не виникає. Немає підстав порівнювати ПФД ВП з власним капіталом ЗП.

Таким чином, за відсутності інших критеріїв пов’язаності, визначених пп. 14.1.159 ПКУ, лише наявність заборгованості ВП перед ЗП по ПФД не є підставою для визнання цих підприємств пов’язаними. Відповідно, ВП не зобов’язане збільшувати фінансовий результат на суму БФД, врахованої у складі витрат.

Євгеній Антощенко

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025112
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484