• Посилання скопійовано

Хто повинен сплачувати держдивіденди?

Співзасновником ТОВ (науковий парк), який створений згідно з Законом України «Про наукові парки» є Національний Університет. Чи повинно таке ТОВ (науковий парк) нараховувати та сплачувати держдивіденди, якщо частка Національного Університету в ТОВ 80%?

Сплачувати так звані держдивіденди повинні:

  1. господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави (ч. 5 ст. 11 Закону №185-V);
  2. господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 % (ч. 5 ст. 11 Закону №185-V);
  3. державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух», державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до статті 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» належать до наукових установ, а також науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності, а також державних підприємств «Міжнародний дитячий центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія») та їх об’єднання (ч. 1 ст. 11-1 Закону №185-V);
  4. комунальні унітарні підприємства та їх об’єднання (п. 35 ч. 1 ст. 64, п. 12 ч. 1 ст. 64-1, п. 16 ч. 1 ст. 66 БКУ);
  5. господарські товариства, у статутних капіталах яких є майно Автономної Республіки Крим, комунальна власність (п. 3 ч. 1 ст. 71 БКУ).

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про вищу освіту» університету, академії, інституту незалежно від форми власності відповідно до законодавства може бути надано статус національного.

Тобто, Національний університет може бути не обов’язково державною установою. Він може бути будь-якої форми власності.

 

Що таке корпоративні права держави?

Дивимося Основні концептуальні підходи №155 (Основні концептуальні підходи до підвищення ефективності управління корпоративними правами держави, затвердженими Постановою КМУ від 11.02.2004 р. №155).

Відповідно до розділу ІІ Основним концептуальних підходів №155:

  • Корпоративні права держави - це право держави, частка якої визначається в статутному капіталі господарського товариства, що включає право на управління цим товариством, отримання певної частки його прибутку (дивідендів), активів у разі ліквідації відповідно до законодавства, а також інші права, передбачені законом та установчими документами.
  • Для обліку корпоративних прав держави Фонд державного майна за участю інших органів виконавчої влади формує та веде Реєстр корпоративних прав держави, який передбачається як складова частина Реєстру об'єктів державної власності.

Реєстр корпоративних прав держави знаходиться тут. Тобто, за цим посиланням наведено перелік господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави.

Якщо науковий парк є в цьому переліку, він належить до першої групи підприємств (див. вище), які повинні сплачувати держдивіденди.

Якщо Національний університет, який є засновником Парку, є в цьому переліку, і частка держави складає 100%, то Парк належатиме до другої групи підприємств (див. вище), які повинні сплачувати держдивіденди, за умови, що частка Національного університету складає не менше 50%.

Поряд з цим ТОВ (Науковий парк) не є унітарним підприємством, тому не може належати до третьої чи четвертої групи підприємств (див. вище), які мають сплачувати держдивіденди.

Не може бути Науковий парк і господарським товариством комунальної власності. Тому що створений не місцевим органом влади, а Національним університетом.

З наведеного випливає, що ТОВ (Науковий парк) може бути платником держдивідендів, тільки якщо потрапляє в першу чи другу категорію платників (див. вище). Якщо ж він не потрапляє в ці категорії, він, на наш погляд, не є платником держдивідендів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»