Щодо оптових цін
Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦКУ, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Тобто ціна на товари, продукцію та послуги у загальному випадку встановлюється договором. Законодавство не вимагає наявності розпорядчих документів з питань ціноутворення на продукцію, товари чи послуги підприємства. Також законом не вимагається будь-яке обґрунтування договірних цін, якщо вони не регулюються законодавством.
Отже, в загальному випадку, зокрема, й у разі одиничних продаж ціни можуть встановлюватися виключно договором між підприємством-продавцем та покупцем.
Якщо підприємство не визначає індивідуальну ціну товару для кожного покупця, а встановлює однакову ціну для всіх покупців (шкалу цін тощо), це теж підпадає під вищезазначений порядок. В цьому випадку домовленість сторін полягає в тому, що продавець пропонує певну ціну, а покупець на неї погоджується і у разі згоди здійснює придбання товару. У разі, якщо запропонована ціна покупцю не підходить, він не купує товар і купівля-продаж не відбувається.
Те ж саме стосується й роздрібної торгівлі – роздрібну ціну на товар підприємство може встановлювати на власний розсуд, крім товарів, ціни на які регулюються законодавством.
За бажанням підприємства ціни на товари можуть встановлюватися наказом керівника по підприємству. Зокрема, це доцільно робити на підприємствах, які ведуть оптову чи роздрібну торгівлю товарами або власною продукцією. На розсуд підприємства наказом керівника встановлюється одна ціна для всіх покупців, або може встановлюватися певний прейскурант – ціни на один і той ж товар можуть бути різними в залежності від умов придбання цього товару (величина партії, строки оплати тощо). У цьому випадку теж не потрібно робити обґрунтування таких цін.
Органи ДПС не контролюють ціноутворення на підприємствах, але в деяких випадках закон вимагає донараховувати ПДВ до ціни придбання покупного товару: див. абз. 2 пп. 188.1 ПКУ – якщо товар продано за ціною нижче ціни придбання.
Збиткові продажі товарів за ціною нижче ціни придбання не впливають на визначення фінрезультату з метою оподаткування податком на прибуток, на цей випадок жодних коригувань не передбачено.
Загалом, законодавство передбачає лише договірне регулювання цін, за винятком випадків, коли ціни встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити