• Посилання скопійовано

Чи можна передавати у переробку сировину та прилади і інструменти для його оброблення?

Чи може підприємство-замовник надавати виконавцю в переробку сировину (основний матеріал) та додаткові матеріали (вимірювальні та електричні прилади, різні інструменти (різці, свердла, мітчики тощо), потім стружка та відпрацьовані матеріали (зламаний додатковий матеріал) повертаються підприємству-замовнику у вигляді брухту?

Чи може підприємство-замовник надавати виконавцю в переробку сировину (основний матеріал), а також додаткові матеріали (наприклад, для переробки металу: пластини, вимірювальні прилади, державки, електричні прилади, різні інструменти (різці, свердла, мітчики і т.д.), гвинти тощо для переробки цього ж основного матеріалу у продукцію (потім стружка та відпрацьовані матеріали (зламаний додатковий матеріал)) повертаються підприємству-замовнику у вигляді брухту)? Чи можна надавати у переробку лише основні матеріали?

Відповідь: Відповідно до ч. 1 ст. 332 ЦКУ переробкою є використання однієї речі (матеріалу), в результаті чого створюється нова річ.

Право власності на рухому річ, створену особою шляхом переробки з матеріалу, що їй не належить, набувається власником матеріалу за його бажанням, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 3 ст. 332 ЦКУ).

Власник матеріалу, який набув право власності на виготовлену з нього річ, зобов'язаний відшкодувати вартість переробки особі, яка її здійснила, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 332 ЦКУ).

На виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові може укладатися договір підряду (ч. 2 ст. 837 ЦКУ).

Положення ч. 1 ст. 839 ЦКУ зобов'язують підрядника (переробника, виконавця) виконати роботу, визначену договором підряду, зі свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.

Якщо робота виконується з матеріалу замовника, у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків (ч. 2 ст. 840 ЦКУ).

У бухгалтерському обліку та оподаткуванні сировина (матеріали) і прилади, різні інструменти також є відмінними. 

В абз. 2 п. 6 П(С)БО 9 зазначено, що у складі запасів обліковуються:

- сировина;

- основні й допоміжні матеріали;

- комплектуючі вироби та інші матеріальні цінності, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, розподілу, передачі, обслуговування виробництва й адміністративних потреб.

Відповідно до Інструкції №192 на субрахунку 201 «Сировина й матеріали» відображаються наявність та рух сировини та основних матеріалів, які входять до складу продукції, що виготовляється, або є необхідними компонентами при її виготовленні.

Допоміжні матеріали, які використовуються при виготовленні продукції або для господарських потреб, технічних цілей та сприяння у виробничому процесі, також відображаються на субрахунку 201.

На субрахунку 202 «Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби» відображаються наявність та рух покупних напівфабрикатів, готових комплектуючих виробів, що придбані для комплектування продукції, що випускається, які потребують додаткових витрат праці з їх обробки або збирання.

Відповідно до пп. 138.3.3 ПКУ та Інструкції №291 залежно від вартості інструменти, прилади, а також спеціальні інструменти і спеціальні пристосування обліковуються:

- на субрахунку 106 «Інструменти, прилади та інвентар» (з метою оподаткування - група 6);

- на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» (з метою оподаткування - група 11).

Отже, вимірювальні та електричні прилади, різні інструменти (різці, свердла, мітчики тощо) є засобами виробництва, тобто, необоротними активами (основними засобами чи малоцінні необоротні матеріальні активи), а не додатковими, а точніше допоміжними матеріалами.

Забезпечення засобами виробництва підрядника (виконавця) чинним законодавством не передбачено, оскільки підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 ГКУ).

Тому під час документальної перевірки є велика вірогідність віднесення такої господарських операцій до нереальних.

ДФС у додатку до листа від 11.09.2015 р. №33787/7/99-99-22-02-01-17 виклала рекомендації з формування доказової бази щодо нереальних господарських операцій з легалізацією сировини (продукції) невідомого походження при виробництві на давальницьких умовах готової (побічної (супутньої)) продукції та її послідуючої реалізації на експорт або на внутрішньому ринку України.

До позицій доказової бази, які можуть зазначатися в матеріалах контрольно-перевірочних заходів, зокрема, належить нереальність (відсутність фактичного здійснення) господарської операції (підтверджена належними та допустимими доказами, у т. ч. здобутими в ході оперативно-розшукових заходів) з придбання і відповідно постачання (продажу) сировини (продукції), що підтверджується:

- відсутністю справжнього джерела первинного походження цієї сировини, відтак не існувало дійсної можливості набуття її у власність, а тому відсутній факт володіння відповідним активом та розпорядження ним у відповідного суб’єкта господарювання, незважаючи на документальне оформлення операцій;

- відсутністю технічної (ресурсної) і технологічної можливості здійснення виробництва (на першій ланці), перевезення (навантаження, розвантаження), тимчасового зберігання таких обсягів товару (його фізичний рух) в обмежені проміжки часу; не здійсненням придбання послуг з транспортування у інших суб’єктів господарювання тощо.

Крім того дослідженню та, відповідно, закріпленню в матеріалах контрольно-перевірочних заходів підлягають обставини:

- створення суб’єкта господарювання незадовго до здійснення господарської операції;

- разовий характер операції, неритмічний характер господарських операцій;

- порушення податкового законодавства в минулому;

- здійснення операції не за місцем перебування платника податків;

- взаємозалежність учасників угод;

- здійснення розрахунків з використанням одного банку тощо.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202420
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202439
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202435
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202439
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133