Насамперед зазначимо, що збільшення статутного капіталу товариства допускається лише після внесення всіма його учасниками своїх вкладів у повному обсязі (ч. 1 ст. 16 Закону №2275).
Надалі учасники товариства можуть збільшити статутний капітал ТОВ за рахунок додаткових вкладів учасників та/або третіх осіб за рішенням загальних зборів учасників (ч. 1 ст. 18 Закону №2275).
Відповідно до ч. 5 ст. 18 Закону №2275 учасники товариства можуть вносити додаткові вклади протягом строку, встановленого рішенням загальних зборів учасників, але не більше ніж протягом одного року з дня прийняття рішення про залучення додаткових вкладів.
Треті особи та учасники товариства можуть вносити додаткові вклади протягом шести місяців після спливу строку для внесення додаткових вкладів учасниками, які мають намір реалізувати своє переважне право, якщо рішенням загальних зборів учасників про залучення додаткових вкладів не встановлено менший строк.
Статутом або одностайним рішенням загальних зборів учасників, в яких взяли участь всі учасники товариства, можуть встановлюватися інші строки для внесення додаткових вкладів. Може встановлюватися можливість учасників вносити додаткові вклади без дотримання пропорцій їхніх часток у статутному капіталі або право лише певних учасників вносити додаткові вклади. Також може бути виключений етап внесення додаткових вкладів лише тими учасниками товариства, які мають переважне право.
Нормами ч. 8 ст. 18 Закону №2275 передбачено, що з учасником товариства та/або третьою особою може бути укладено договір про внесення додаткового вкладу, за яким:
- учасник та/або третя особа зобов'язується зробити додатковий вклад у грошовій чи негрошовій формі;
- товариство – збільшити розмір його частки у статутному капіталі чи прийняти до товариства з відповідною часткою у статутному капіталі.
Щодо державної реєстрації збільшення розміру статутного капіталу товариства за рахунок додаткових вкладів Мін'юст у листі від 07.06.2018 р. №6623/8.4.3/32-18 повідомляє, що на вказаному вище етапі відбувається планування збільшення розміру статутного капіталу товариства, що своєю чергою не тягне за собою державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону №755 для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства подається, зокрема, рішення загальних зборів учасників товариства про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників.
Враховуючи вищезазначене, рішенням загальних зборів учасників товариства про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників може бути одне із рішень зазначене у ч. 9 ст. 18 Закону №2275:
- затвердження результатів внесення додаткових вкладів учасниками товариства та/або третіми особами;
- затвердження розмірів часток учасників товариства та їх номінальної вартості з урахуванням фактично внесених ними додаткових вкладів;
- затвердження збільшеного розміру статутного капіталу товариства.
Якщо додаткові вклади не внесені учасником товариства та/або третьою особою, з яким (якою) укладено договір про внесення додаткового вкладу, в повному обсязі та своєчасно, такий договір вважається розірваним, якщо рішенням загальних зборів учасників не затверджено розмір частки такого учасника та/або третьої особи виходячи з фактично внесеного ним додаткового вкладу (ч. 10 ст. 18 Закону №2275).
Нагадаємо, що за дебетом рахунку 46 відображається заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до статутного капіталу підприємства, за кредитом – погашення заборгованості за внесками до статутного капіталу.
Оскільки рішення про збільшення розміру статутного капіталу товариства державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу не вносилося, то такі внески обліковуються за ДТ субрахунку 422 «Інший вкладений капітал». Цей субрахунок призначено для обліку іншого вкладеного засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капіталу, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити