Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Вихід засновника з ТОВ: які виплати потрібно зробити?

Засновник виходить з ТОВ. Які виплати підприємству необхідно зробити та в які терміни? ТОВ має двох засновників з однаковою часткою у СК (по 25 тис. грн.) За 2017 рік не сплачено дивіденди в сумі 160 тис. грн, а за 2018 рік чистий прибуток склав 66 800 грн. За 9 місяців 2019 року підприємство має збиток 48 200 грн.

Частиною 6 ст. 24 Закону про ТОВ визначено, що не пізніше 30 днів з дня, коли товариство дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника, воно зобов'язане повідомити такому колишньому учаснику вартість його частки, надати обґрунтований розрахунок та копії документів, необхідних для розрахунку. 

Щодо визначення вартості частки учасника, згідно з ч. 6, 8 ст. 24 Закону про ТОВ  вона визначається за такими правилами:

  • станом на день, що передував дню подання учасником відповідної заяви для проведення держреєстрації (ч. 6 ст. 24 Закону про ТОВ);
  • виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника (ч. 8 ст. 24 Закону про ТОВ).

У ч. 10-12 ст. 24 Закону про ТОВ  зазначено, що учаснику, який вийшов з ТОВ, товариство виплачує вартість його частки або передає майно лише пропорційно до розміру оплаченої частини частки такого учасника.

Статутом товариства можуть передбачатися інші строк, порядок, розмір та спосіб проведення розрахунків з учасником, що виходить з ТОВ, а також порядок вибору суб'єкта оціночної діяльності. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. Крім того, в установчих документах  повинні бути зазначені порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом (ч. 2 ст. 57 ГКУ).

Положеннями ч. 1 ст. 66 ГКУ встановлено, що майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Відповідно до ч. 1 ст. 190 ЦКУ майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Отже, для визначення вартості майна товариства для виплати частки учаснику, що з нього вибуває, вартість оборотних та необоротних активів підприємства необхідно зменшити на суму довгострокових та поточних зобов'язань.

Докладніше про визначення частки учасника  читайте тут та тут

 

Дивіденди за минулі періоди

Відповідно до ч. 1. ст. 26 Закону про ТОВ виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток. Тож засновник при виході також має право на дивіденди за період до моменту виходу.

Для всіх випадків виплати дивідендів діють загальні строки. Згідно з ч. 4 ст. 26 Закону про ТОВ виплата дивідендів здійснюється протягом шести місяців з дня прийняття рішення про їх виплату. Але строк щодо їх виплат може бути іншим, якщо його встановлено статутом товариства або рішенням загальних зборів учасників. Тож підприємство при виході учасника все одно зобов’язане розрахувати та виплатити належну суму дивідендів засновнику (за умовами запитання, засновник має право на дивіденди за 2017 та 2018 роки, коли мав місце чистий прибуток, відповідно в сумі 50% від чистого прибутку -  113 400 грн).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Статутний капітал

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі