• Посилання скопійовано

Як виплатити частку учаснику ТОВ при його виході зі складу учасників?

Засновник прийняв рішення про вихід з ТОВ та бажає отримати свою частку в розмірі 25% статутного капіталу. Підприємство вважає, що сума до виплати відсутня за наявності збитків у сумі 140,7 тис. грн на дату виходу учасника ТОВ. Чи є правомірною така позиція ТОВ?

Запитання:

ТОВ має основні засоби (нерухоме майно), залишкова вартість яких становить 124,5 тис. грн, статутний капітал – 1,0 тис. грн (у т.ч. засновник А – 0,75 тис. грн (75%), засновник Б - 0,250 тис. грн (25%)), суму непокритого збитку на дату балансу – 140,7 тис. грн. Засновник Б прийняв рішення про вихід з ТОВ та бажає отримати свою частку. Підприємство вважає, що сума до виплати відсутня за таких причин: на дату виходу учасника ТОВ має збитки в сумі 140,7 тис. грн, тому учасникові належить – 0,00 грн (1,0 - 140,7) х 25%. Чи є правомірною така позиція ТОВ?

 

Відповідь:

Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону про ТОВ не пізніше 30 днів з дня, коли ТОВ дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника, воно зобов'язане повідомити такому колишньому учаснику вартість його частки, надати обґрунтований розрахунок та копії документів, необхідних для розрахунку. Вартість частки учасника визначається станом на день, що передував дню подання учасником відповідної заяви у порядку, передбаченому Законом №755.

У ч. 10-12 ст. 24 Закону про ТОВ зазначено, що учаснику, який вийшов з ТОВ, товариство виплачує вартість його частки або передає майно лише пропорційно до розміру оплаченої частини частки такого учасника.

Товариство зобов'язане надавати учаснику, який вийшов з нього, доступ до документів фінансової звітності, інших документів, необхідних для визначення вартості його частки.

Статутом товариства можуть передбачатися інші строк, порядок, розмір та спосіб проведення розрахунків з учасником, що виходить з ТОВ, а також порядок вибору суб'єкта оціночної діяльності. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.

Крім того, в установчих документах суб'єкта господарювання повинні бути зазначені порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом (ч. 2 ст. 57 ГКУ).

Положеннями ч. 1 ст. 66 ГКУ встановлено, що майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.

Відповідно до ч. 1 ст. 190 ЦКУ майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Отже, для визначення вартості майна товариства для виплати частки учаснику, що з нього вибуває, вартість оборотних та необоротних активів необхідно зменшити на суму довгострокових та поточних зобов'язань.

При цьому нормами ч. 8 ст. 24 Закону про ТОВ передбачено, що вартість частки учасника визначається виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника. Тому на вимогу однієї зі сторін угоди чи за згодою сторін може бути проведена оцінка майна, включаючи нерухоме.

Частка майна та частка розподіленого збитку учасника, що вибуває з ТОВ, розраховується так:

№з/п

Показники балансу станом на 01.01.2019 р.

Сума, тис. грн.

1

Статутний капітал

1,0

2

Необоротні активи (без урахування переоцінки)

124,5

3

Оборотні активі

67,2

4

Зобов'язання

50,0

5

Вартість чистих активів (124,5 + 67,2 - 50,0)

141,7

6

Частка майна учасника, що вибуває в розмірі 25% (141,7 х 25 : 100)

35,425

7

Збитки товариства

140,7

8

Розподіл отриманих збитків відповідно до частки учасника, що виходить зі складу учасників ТОВ (140,7 х 25 : 100)

35,175

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

Також читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025107
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202571
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025482