• Посилання скопійовано

Чи обов’язково створювати резервний капітал ТОВ, якщо у статуті немає відповідних приписів?

У травні 2019 р. ТОВ змінило статут згідно з вимогами законодавства. За 2018 р. отримано перший раз прибуток. У новій редакції статуту формування резервного капіталу не передбачено, а в попередній редакції воно передбачалося. Чи повинно ТОВ формувати резервний капітал?

Резервний капітал — це окрема стаття розділу I «Власний капітал» балансу – рядок 1415.  Облік резервного капіталу ведеться на рахунку 43. Резервний капітал - це частина власного капіталу, яка формується виключно за рахунок розподілу чистого прибутку і не призначена для витрачання в поточній діяльності підприємства.

За рахунок резервного капіталу ТОВ погашаються збитки або збільшується зареєстрований статутний капітал.

Резервний капітал формується в процесі розподілу чистого прибутку. Оскільки розподіл прибутку -  це компетенція загальних зборів учасників ТОВ (п. 12 ч. 2 ст. 30 Закону про ТОВ), то вони і мають право  формувати і використовувати резервний капітал на власний розсуд.

Обов’язкові норми щодо формування резервного капіталу, що свого часу регламентувалися у  статуті ТОВ, стали необов’язковими після 17.06.2018 р. Їх можна було вилучити, зазначивши відповідні зміни шляхом викладення статуту в новій редакції (до 17.06.2019 р. — без сплати адмінзбору за держреєстрацію змін). За умовами запитання, ТОВ змінило свій статут у травні 2019 р., вилучивши з нього положення про створення резервного капіталу.

Таким чином, після травня 2019 р. ТОВ уже не зобов’язане створювати резервний капітал. Недотримання приписів статуту щодо резервного капіталу до внесення змін у статут не тягне за собою жодних ризиків застосування штрафних санкцій. Тому створювати резервний капітал ТОВ уже не потрібно.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перепродаж авто юрособою без реєстрації в МРЕО
    Чи має право юрособа, яка придбала автомобіль для подальшого продажу, перепродати його кінцевому покупцю без попередньої реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу на себе в сервісному центрі МВС (МРЕО), з урахуванням чинних норм законодавства щодо торгівлі вживаними авто та обов’язку реєстрації транспортних засобів?
    23.03.202634
  • Збитки ТОВ та зменшення чистих активів у 2026 році: обов’язки директора та обмеження повноважень (аудіоверсія)
    Я є директором ТОВ. За підсумками минулого року підприємство отримало значний збиток, через що власний капітал компанії суттєво зменшився. Які мої подальші дії згідно із законом, щоб уникнути персональної відповідальності за борги компанії? Крім того, чи впливає таке зниження вартості чистих активів на мої повноваження щодо самостійного укладання нових договорів з нашими контрагентами?
    20.03.2026998
  • Чи може третя особа розрахуватися за проданий товар?
    Покупець не може розрахуватися за товар. Чи може інша компанія розрахуватися?
    25.02.2026126
  • Чи є резидентом громадянин України, що проживає за кордоном?
    Фізична особа (громадянин України) перебуває за кордоном, а саме в Угорщині, з січня 2025 року по теперішній час (понад 365 днів). Підстава для перебування в Угорщині: посвідка на постійне місце проживання. Офіційно працевлаштований та отримує дохід у вигляді заробітної плати. В Україні має: легковий автомобіль (право власності) за який сплачує страховку; кредитну карту на фізособу - 2620ХХХХХХ; сплачує українському оператору послуги мобільного зв'язку по контракту. Чи є така фізична особа резидентом України, чи він вже не є резидентом України?
    20.02.20261 789
  • Вимога декларації за 2025 рік для визначення критичності (аудіоверсія)
    Підприємство подає документи до Дніпропетровської ОВА для отримання статусу критичності. Орган вимагає декларацію з податку на прибуток за 2025 рік, хоча термін її подання ще не настав (гранична дата — 01.03.2026 р.). Чи законна відмова у наданні статусу через відсутність звітності за 2025 рік, якщо за останній завершений звітний період (2024 рік) декларацію надано?
    04.02.20261 5012