• Посилання скопійовано

Порядок визначення частки використання товарів, послуг та необоротних активів у неоподатковуваних операціях

У якому періоді потрібно розраховувати частку ПДВ для пропорційного віднесення сум ПДВ до ПК при продажу земельної ділянки? Які обсяги оподаткованих операцій беруть участь у розрахунку, якщо ця ділянка була розташована не за місцезнаходженням підприємства та не використовувалась при наданні послуг?

Запитання: У якому періоді необхідно було вираховувати частку ПДВ для пропорційного віднесення сум ПДВ, сплаченого при придбанні товарів, послуг, необоротних активів до неоподатковуваних операцій, якщо «перша подія» – надходження оплати з операції продажу земельної ділянки відбулась 18.11.2015 р. (складена податкова накладна на звільнення від оподаткування на підставі пп. 197.1.21 ПКУ), а право власності на землю перейшло до покупця згідно з актом приймання передачі - 23.12.2015 р.? Які саме обсяги оподаткованих операцій беруть участь в даному розрахунку, якщо ця ділянка була розташована не за місцезнаходженням підприємства (проведення основного виду його діяльності) та не використовувалась при наданні послуг? 

 

Відповідь

Нормами пп. 197.1.21 ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень абз. 1 пп. 197.1.13 ПКУ).

Відповідно до абз. 9 п. 45 розд. I Закону  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. №71-VIII з 01.07.2015 р. змінено деякі норми ПКУ щодо порядку формування податкового кредиту та викладено у новій редакції п. 199.1 ПКУ.

Так, згідно з цією редакцією, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний:

  • нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ;
  • скласти та зареєструвати відповідні податкові накладні в ЄРПН на частку сплаченого (нарахованого) ПДВ під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

ДФС у листі від 09.07.2015 р. №24876/7/99-99-19-03-02-17 повідомляє, якщо товари (послуги, необоротні активи) придбаваються для повного або часткового використання в операціях, зазначених у пп. «а» - «г» п. 198.5 ПКУ, то платник податку на дату їх придбання включає сплачену/нараховану при придбанні таких товарів/послуг суму ПДВ до складу податкового кредиту (за умови своєчасної реєстрації постачальником податкової накладної в ЄРПН). 

Надалі платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ на відповідний обсяг придбаних товарів (послуг, необоротних активів), що призначені для використання в операціях, визначених у пп. «а» - «г» п. 198.5 ПКУ, та не пізніше останнього дня звітного періоду скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

При цьому у п. 199.3 ПКУ зазначено, що платники ПДВ, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а у звітному періоді почали здійснюватися, проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.

У ситуації, що розглядається, «перша подія» – надходження оплати з операції продажу земельної ділянки відбулась 18.11.2015 р., складена податкова накладна на операцію з продажу земельної ділянки, що звільнена від оподаткування на підставі пп. 197.1.21 ПКУ. 

У цьому ж періоді необхідно було визначити частку сплаченого (нарахованого) ПДВ під час придбання або виготовлення товарів, послуг, необоротних активів, яка відповідає частці їх використання в неоподатковуваних операціях, а частково – ні.

Враховуючи те, що продана земельна ділянка була розташована не за місцезнаходженням підприємства (проведенням основного виду його діяльності) та не використовувалась при наданні послуг, то товарами, послугами, необоротними активами, які частково могли використовуватися в неоподатковуваних операціях, а частково – ні можна назвати, наприклад: телефонні розмови, оренду службового приміщення відповідальної особи, яка, крім інших обов’язків, оформлювала угоду з продажу земельної ділянки, а також придбання необоротних активів (меблів, комп’ютерної техніки) для виконання трудових обов’язків такої особи. 

При цьому, ПДВ, сплачений у складі витрат на відрядження відповідальної особи, яка, крім інших обов’язків, оформлювала угоду з продажу земельної ділянки, або у складі професійних послуг сторонніх осіб, у повному обсязі належать до використання в неоподатковуваних операціях.

На практиці підприємство також може дійти висновку, що воно не понесло суттєвих витрат на купівлю-продаж ділянки, за якими нараховувався податковий кредит з ПДВ. Це може бути лише у тому випадку, коли оформленням купівлі-продажу ділянки займалися працівники підприємства, а кількість витраченого робочого часу  є несуттєвою для того, щоб розраховувати вхідний ПДВ у витратах на забезпечення роботи цих працівників. Тобто це може бути практично недоцільно. 

Отже, підприємство самостійно визначає, чи понесло воно витрати з ПДВ на забезпечення угоди з купівлі-продажу ділянки, і чи ці витрати відносяться до цієї угоди повністю чи частково.

 Якщо воно вирішить, що такі витрати мали місце і були понесені частково, то розподіл податкового кредиту з ПДВ за такими операціями відповідно до ст. 199 ПКУ провадиться у тому місяці, у якому відбувся продаж земельної ділянки, тобто у листопаді 2015 р. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.20244
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128