Головна Усі консультації Держрегулювання Підприємництво

Оплата третьою особою: наслідки

На розрахунковий рахунок ТОВ надійшли кошти від покупця Петренко П., який скористався послугою ПриватБанку «реєстрові поповнення» і авторизувався не сам, а через телефон іншої людини. В результаті в банківській виписці вказано «... від Петренко П. через Сидоренко С.». Чи можемо в обліку провести платіж і відвантаження на Петренка? Чи правомірна така оплата?

Ні, до тих пір поки не буде тристороннього договору. Пунктом 1 ст. 528 ЦКУ встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

Тож радимо укласти тристоронній договір, відповідно до якого отримувачем (покупцем) товару є Петренко П., а платником за такий продукт третя особа – Сидоренко. У такому разі всі первинні документи слід оформити на безпосереднього отримувача товару – Петренко П. Щодо ПДВ у такій ситуації ми писали тут.

До наявності відповідних договірних відносин, вважаємо, отримані кошти є помилково отриманими. Помилкове списання (зарахування) коштів – це списання (зарахування) коштів, унаслідок якого з вини банку або клієнта відбувається їх списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача.

Детально про повернення таких коштів ми писали тут.

Таким чином, якщо є можливість укласти тристоронній договір, то при його наявності, підприємство може відвантажувати товар Петренку. Якщо ж такої можливості немає, то радимо повернути ці кошти Сидоренку, адже підприємство є неналежним отримувачем. В протилежному випадку, такі кошти можуть бути визнаними як безоплатно отримані кошти із відображенням доходу (Дт 311 Кт 718).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Підприємництво
Теги:
Підприємці , Договір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі