• Посилання скопійовано

Заповнюємо реквізит «№з/п» касового ордеру

Як заповнити реквізит «№з/п» в ПКО та ВКО, якщо підприємство в один день отримує кошти з двох різних банків за різними чековими книжками та протягом цього для виплачує за відомістю зарплату, допомогу по тимчасові непрацездатності, а також за окремими ВКО - аліменти та кошти на відрядження?

Порядок оформлення касових операцій визначено у р. III Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку від 29.12.2017 р. №148.

Відповідно до п. 23 Положення №148 касові операції оформляються касовими ордерами (ПКО або ВКО), видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт:

1) продажу (повернення) товарів;

2) надання послуг;

3) отримання (повернення) готівки.

Приймання одержаної з банку готівки в касу та її видача з каси для здавання до банку оформляються відповідними касовими ордерами (ПКО або ВКО) з відображенням цих операцій в касовій книзі (п. 29 Положення №148).

Тобто на кожну операцію отримання готівки складається окремий ПКО. У разі отримання готівки в один день з різних банків її необхідно оприбуткувати в касі з оформленням окремих ПКО. Наприклад:

1) ПКО №1 від "20" березня 2018 р.

Прийнято від банку «Бета» 

Підстава чек №231143 (ЗП – 150000 грн; відрядження – 4200 грн). 

2) ПКО №2 від "20" березня 2018 р.

Прийнято від банку «Зета» 

Підстава чек №637825 (допомога по ТН – 8000 грн).

За складеними на кожного одержувача ВКО виплачується зарплата у разі не застосування для оформлення цієї операції видаткових відомостей. Одноразові видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, окремим особам також проводяться за ВКО (п. 30 Положення №148).

До передавання в касу ПКО та ВКО реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4). Такий журнал ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. При цьому ВКО, що оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості (п. 33 Положення №148).

Тобто, для видаткових операцій протягом дня, у який отримана готівка з банку, застосовується окрема нумерація ВКО, наприклад:

  • №1 – видача коштів на відрядження;
  • №2 – виплата допомоги за ТН;
  • №3 – виплата зарплати за видатковою відомістю.

Також слід зазначити, що форма журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів передбачає нумерацію ПКО та ВКО з початку кожного наступного року з номера «1». 

Такий порядок нумерації касових ордерів у журналі зберігається протягом всього поточного року навіть у разі закінчення касової книги та використання нової (у разі зміни її форми) для уникнення однакових номерів ПКО та ВКО протягом поточного року.

Зазначене питання могло виникнути через те, що раніше у формі ВКО реквізиту «№з/п» не було. А реєстраційний номер цього касового документа зазначався у реквізиті «номер документа». Спробуємо дослідити історію цього реквізита та зрозуміти, як його заповнювати.

Форма ВКО у Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління Нацбанку від 15.12.2004 р. №637 (далі – Положення №637),  з'явилась не одразу, а лише у 2009 році. Тоді це Положення було доповнено новим додатком 3 згідно з постановою Правління Нацбанку від 29.04.2009 р. №252.

До цього часу касові операції оформлювалися документами, типові форми яких були затверджені наказом Мінстатистики України від 15.02.1996 р. №51 (далі – Наказ №51). Цей Наказ втратив чинність згідно з наказом Держкомстату України від 09.06.2008 р. №186.

Слід зазначити, що при "перенесенні" форми ВКО з Наказу №51 до Положення №637 її таблична частина не змінилася, але під назвою документу з'явився новий реквізит (від "__" _____ 20__ р.). Тобто цей реквізит дублював реквізит "Дата складання" із графи 2 таблиці.

Посилання на те, що касові операції оформлюються документами, типові форми яких затверджені Наказом №51, містилося також у п. 8 Порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні, що було затверджене постановою Правління Нацбанку від 02.02.1995 р. №21  за рік до видання Наказу №51).

При цьому в пп. "г" п. 15 цього Порядку зазначалося: "Після закінчення встановлених пунктом 6 строків оплати праці, виплати допомоги через тимчасову непрацездатність, стипендій і премій касир повинен:

г) записати в касову книгу фактично виплачену суму і проставити на відомості штамп: "Видатковий касовий ордер N___"."

Тобто, до видання Наказу №51 (до 15.02.1996 р.) застосовувалась форма ВКО, у якій реквізит "№" було розташовано поруч з назвою документа, а рядком нижче – реквізит "від "__" _____ 19__ р.". І питань, як заповнювати ці реквізити, ні у кого не виникало.

Питання були відсутні при перенесенні цих реквізитів у табличну форму ВКО (Наказ №51), див. витяг.

 

Типова форма №КО-2

ЗАТВЕРДЖЕНА

наказом Мінстату України 

від 15.02.1996 р. №51

Видатковий касовий ордер

Номер документа

Дата складання

Кореспондуючий рахунок, субрахунок

-

Код аналітичного обліку

Сума

Код цільового призначення

-

1

2

3

4

5

6

7

8


У наступному витязі помітне подвоєння реквізитів щодо зазначення дати складання касового документа: "від "__" ____ 20__ р." та " Дата складання".

 

Додаток 3

до Положення №637 

Типова форма №КО-2

Видатковий касовий ордер

від "__" _______________ 20__ р.

 

Номер документа

Дата складання

-

Кореспондуючий рахунок, субрахунок

Код аналітичного обліку

Сума

Код цільового призначення

-

1

2

3

4

5

6

7

8

В останньому варіанті типової форми №КО-2 (додаток 3 до Положення №148) маємо подвоєння двох реквізитів:

1) «від "__" ____ 20__ р.» та « Дата складання» (щодо дати складання ВКО);

2) «№з/п» та «номер документа» (щодо реєстраційного номера ВКО). 

Додаток 3 

до Положення №148

(п. 26 розділу III)

Типова форма №КО-2

 

Видатковий касовий ордер

 

від "___" ____________ 20__ року

N з/п

Номер документа

Дата складання

Кореспондуючий рахунок, субрахунок

Код аналітичного рахунку

Сума

Код цільового призначення

1

2

3

4

5

6

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Щоб провести "дослідження" довелося повернутися до архівного Порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні, який було затверджено постановою Правління Нацбанку від 02.02.1995 р. №21 (тобто, понад 23 роки тому). Навіть тридцятирічним бухгалтерам на той час було всього сім років. І заповнення реквізитів ВКО їх тоді не хвилювало.

Виходячи з викладеного, на думку автора, записи у подвоєних реквізитах ВКО мають бути однаковими. Втім, офіційних роз’яснень щодо заповнення цього реквізиту ані від НБУ, ані від ДФСУ ще немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024240
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705