Запитання: У чеку на отримання грошей з банку було зазначено підставу видачі «Погашення фінансової допомоги». Насправді гроші використовувалися не тільки на погашення фіндопомоги, а й на погашення витрат на відрядження і витрат за рах. 37.2 (підзвіт). Чи потрібні якісь додаткові довідки в касу підприємства для видачі грошей за цими призначеннями? Чи існує штраф за невідповідність призначення платежу і відомостям в чеку?
Відповідь:
Пунктом 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 (далі – Указ №436) передбачена відповідальність за використання суб'єктами господарювання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначення у вигляді штрафу у розмірі витраченої готівки.
Втім, з появою Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637 (далі – Положення №637), зникло таке поняття, як «використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням». До 15.02.2005 р. воно містилося у попереднику – Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою НБУ від 19.02.2001 №72 (а саме: у абз. 6 п. 2.17).
Тому, на думку фахівців НБУ, яку вони висловили у своєму листі від 01.04.2005 р. №11-113/1077-3214, оскільки Положенням №637 скасовано вимогу щодо цільового використання готівки, то у зв'язку з цим і відповідні штрафні санкції за нецільове використання власних коштів, визначені Указом №436, не повинні застосовуватись.
Тож, НБУ приходить до висновку, що отримані в банку за грошовим чеком на певні цілі власні грошові кошти (наприклад, на відрядження працівників) за необхідності (у тому числі і при несподіваній зміні обставин), можуть бути спрямовані їх власниками на інші господарські витрати підприємства.
Втім, оскільки штраф за нецільове використання й надалі залишається у чинному Указі №436, а ч. 3 Указу №436 передбачено, що застосування санкцій, встановлених даним Указом, є прерогативою відповідних контролюючих органів, зокрема ДФС, то самі ж фахівці НБУ у листі від 13.04.2005 р. №11-113/1228-3747 радять звернутися до ДФС за роз’ясненнями щодо застосування штрафних санкцій за нецільове використання коштів.
Що ж з цього приводу говорять податківці? Вони у п. 71 Додатку до листа ДПАУ від 05.05.2011 р. №12601/7/19-0217 «Про надання методичних рекомендацій» говорять про такий вид порушення, за які вони накладають штраф, як «Використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням».
Під нецільовим використанням готівкових коштів фахівці ДФС розуміють витрачання готівкових коштів на цілі, не пов’язані із веденням господарської діяльності (підкатегорія 109.21 ресурсу «ЗІР»*). Адже згідно з п. 2.9 Положення №637 готівкова виручка використовується підприємством для забезпечення потреб, що виникають у процесі його функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами.
Як бачимо, податківці визначення «забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування» тлумачать як забезпечення потреб під час здійснення господарської діяльності, що виключає «негосподарські» витрати.
Підсумуємо. Оскільки отримані в банку за грошовим чеком грошові кошти на одну ціль – погашення фіндопомоги, а потрачені на інші цілі - погашення фіндопомоги, виплату добових та компенсацію додатково понесених витрат працівником при виконанні цивільно-правової дії, були витрачені на цілі, пов’язані із веденням господарської діяльності підприємство, то штраф за нецільове використання коштів такого підприємству не загрожує. Адже нецільового використання коштів, судячи із роз’яснення податківців у ресурсі «ЗІР» у такому випадку немає.
Ніяких додаткових довідок в касу для видачі коштів на інші цілі, ніж було заплановано, прикладати не потрібно.
________________
* Запитання: «Чи застосовуються штрафні санкції, які передбачені Указом Президента України ”Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” у разі нецільового використання коштів та в яких випадках нецільове використанні коштів є порушенням?»
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити