• Посилання скопійовано

РРО у підприємця при громадському харчуванні

Чи потрібно фізособам-підприємцям (будь-якої групи спрощеної чи загальної системи оподаткування), які здійснюють ресторанний бізнес, громадське харчування, використовувати РРО? Якщо ні, то чи можна використовувати платіжний термінал, якщо не буде РРО? Які нормативні акти підтверджують це?

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР (далі – Закон №265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Таким чином в загальному порядку суб'єкти господарювання, які працюють у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг повинні при здійснені готівкових або безготівкових (із застосування платіжних карток) розрахунків використовувати РРО, приведений у фіскальний режим роботи.

Втім, відповідно до ст. 9 Закону №265 РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами - підприємцями, які відносяться відповідно до ПКУ до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО (пп. 6 ст. 9 Закону №265). Це підприємці ІІ групи єдиного податку, у яких обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн грн).

Відповідно до ст. 10 Закону №265 РРО не застосовується, однак використовуються розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій при провадженні діяльності у сфері громадського харчування суб'єктами підприємницької діяльності на території сіл і селищ міського типу, яким згідно із Законом «Про статус гірських населених пунктів в Україні» від 15.02.1995 р. №56/95 надано статус гірських і якщо граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій не перевищує 200 тис. грн (п. 22 Переліку №1336, п. 2 Постанови №1336).

Враховуючи вищесказане, фізособа-єдинник ІІ групи не зобов'язана використовувати РРО, якщо річний дохід такого підприємця не перевищує 1 млн грн. Як тільки річний дохід перевищить 1 млн грн, тоді РРО є обов'язковим до застосування.

Що ж стосується підприємців-загальносистемників, то вони повинні застосовувати РРО, крім випадків, передбачених ст. 9 та ст. 10 Закону №265. Такої ж позиції притримуються й податківці у підкатегорії 109.02 ресурсі «ЗІР»*.

Щодо використання платіжного терміналу, то зазначимо наступне.

Обов’язок приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) визначений п. 1 постанови КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р. №878. Згідно з її нормами, такий обов’язок встановлено для суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону використовують РРО.

На практиці податківці трактують цю норму так: термінал можна застосовувати тільки разом з РРО і якщо суб'єкт господарювання вже встановив термінал, однак за Законом №265 не зобов'язаний використовути РРО, то не дивлячись на таке звільнення, РРО йому буде потрібен. Таку ж думку вони виклали у "Віснику" від 01.06.2013 р. №21.

Однак ВСУ з ними не згоден. У постанові 19 березня 2013 року (справа №21-46а13) зазначалося, що «аналіз норм права дає підстави для висновку, що здійснювані Товариством як агентом Банку операції з приймання від споживачів послуг платежів (готівки) для подальшого їх переказу на рахунок постачальника послуг з використанням ПТКС, які виконуються від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок Банку, є розрахунковими банківськими операціями, при виконанні яких РРО та розрахункові книжки відповідно до вимог статті 9 Закону №265/95-ВР не застосовуються».

____________________________

* Запитання: «Чи необхідно ФОП на загальній системі оподаткування застосовувати РРО?»

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024561
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024573
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705