• Посилання скопійовано

Застосування РРО підприємцем – платником єдиного податку

Фізособи-підприємці – платники єдиного податку ІІ та ІІІ груп надають послуги та провадять діяльність виключно з юрособами. Розрахунки проводяться у безготівковій формі. Чи виникає обов’язок застосовувати РРО?

Закон про РРО визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія цього закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Розрахункова операція, це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім ПКУ, не допускається. 

Пункт 6 ст. 9 Закону про РРО звільняє від використання РРО при продажу товарів (наданні послуг) підприємців — платників єдиного податку, які звільнені від РРО відповідно до норм ПКУ.

За п. 296.10 ПКУ РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Отже, якщо платник ЄП другої та третьої групи здійснює розрахункові операції (продаж за готівку або через платіжні карти) з річним обсягом доходу до 1 млн грн, обов’язку застосовувати РРО не має. Зверніть увагу, що річний обсяг доходу в 1 млн грн це не тільки готівкові але і безготівкові суми. Наприклад, якщо з січня по квітень платник ЄП — фізособа отримав дохід:

  • у готівковій формі на суму 800 тис грн;
  • безготівково на поточний рахунок на суму 300 тис грн, це зобов’язує з 1 липня застосовувати РРО (з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення).

Але, якщо підприємець отримує дохід (здійснює розрахунки за надані послуги) виключно за безготівковим способом розрахунку шляхом перерахування замовником послуг оплати за послугу на поточний рахунок, незалежно від отриманої суми (в межах граничного обсягу доходу встановленого п. 291.4 ПКУ) РРО застосовувати не потрібно. Детальніше про це: При оплаті готівкою безпосередньо на рахунок продавця РРО не застосовується.

Зауважимо, що платниками ЄП другої групи відповідно до пп. 2 п. 291.4 ПКУ дозволено надавати послуги платникам єдиного податку та/або населенню. Відповідно, якщо підприємець перебуває на другій групі ЄП він надає послуги тільки юрособам, які також є платниками єдиного податку.

Якщо фізособа-платник єдиного податку на ІІ групі будуть надавати послуги юрособам на загальній системі, на нього чекає відповідальність за пп. 5 п. 293.4 ПКУ (дохід від провадження діяльності, яка не передбачена у пп. 2 п. 291.4 ПКУ оподатковується за ставкою 15%),  та пп. 9 пп. 298.2.3 ПКУ (перехід на загальну систему).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»