СГ, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі із застосуванням платіжних карток, при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму через РРО (або у разі незастосування РРО у випадках, визначених ст. 10 Закону про РРО, проводити розрахунки з використанням розрахункової книжки).
Касовий чек — це розрахунковий документ, тобто документ встановленої форми та змісту, що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, надрукований і зареєстрований через РРО. Форму та зміст касового чека затверджено Положенням №614.
Продавці відповідно до ст. 3 Закону про РРО зобов'язані проводити операцію продажу у готівковій формі або в безготівковій формі через платіжний термінал, через РРО і надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою касовий чек на повну суму проведеної операції.
Зверніть увагу: якщо розрахунки проводяться через платіжний термінал, обов'язок проведення такої операції через РРО і видачі покупцю касового чека не зникає. У розумінні Закону про РРО сліп або квитанція платіжного термінала не є розрахунковими документами, які підтверджують факт продажу (повернення) товарів, надання послуг. Сліп (паперовий документ, який містить реквізити платіжної карти та дані про здійснену операцію) підтверджує лише здійснення операції з використанням платіжної картки. Відповідно, у разі здійснення розрахункової операції за допомогою платіжної карти через платіжний термінал продавець повинен видати покупцю два документи: касовий чек і сліп.
До речі, у листі ГУ ДФС у Київській області від 18.09.2015 р. №2505/10/10-36-22-05-16 надано відповідь на запитання, якими мають бути дії продавця, якщо під час проведення платежів було помилкове зняття з платіжної картки покупця суми коштів. У цьому разі продавець повертає помилково зняті кошти готівкою і зобов'язаний провести цю операцію через РРО. Повернення коштів через РРО залежить від технічних особливостей такого РРО (п. 7 розділу ІІІ Порядку реєстрації РРО). Тому слід виділяти два варіанти оформлення розрахункової операції:
1) реєстрація від'ємної суми у фіскальній пам'яті РРО. Цей варіант може підійти тим, у кого алгоритм роботи РРО забезпечує окреме накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків. Після проведення розрахункової операції роздруковується на РРО фіскальний касовий чек видачі коштів (ф. №ФКЧ-2) та передається покупцеві;
2) повернення коштів за допомогою операції «Службова видача». Такий варіант слід використовувати у випадках, коли РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків. I тут слід видати покупцеві фіскальний чек, яким оформлено операцію.
Заборонено реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції «сторно» (п. 7 розділу ІІІ Порядку реєстрації РРО).
А от повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу), якщо оплата здійснювалась через POS-термінал, відбувається у безготівковій формі через установу банку на рахунок покупця (додатково див. лист ДФС у Полтавській обл. від 17.09.2015 р. №544/Р/16-31-22-04-27). У цьому ж листі повідомляється: якщо покупець розрахувався за покупку з двох різних карток (на одній картці не вистачає грошових коштів), касовий чек може друкуватися або окремо на кожну суму розрахунку, або один на загальну суму продажу.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись