• Посилання скопійовано

Чи можна відмовитися від застосування касового методу?

ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?

Касовий метод – метод податкового обліку, за яким дата виникнення ПЗ визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, а дата віднесення сум податку до ПК визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості постачених (або тих, що підлягають постачанню) йому товарів (послуг) (пп. 14.1.266 ПКУ).

Застосовують касовий метод платники податків:

1) за операціями з виконання підрядних будівельних робіт;

2) за операціями з першого постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості (див. п.187.1 ПКУ);

3) які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також ЖЕКам, ОСББ та іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості (див. п. 187.10 ПКУ);

4) які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування - тимчасово, до 1 січня 2026 року (див. п. 44 підрозд. 2 розд ХХ ПКУ).

І лише за пунктом 1, за операціями з виконання підрядних будівельних робіт, ПКУ визначено для платника право вибору. В усіх інших випадках касовий метод є обов’язковим.

Особливості застосування касового методу підрядником, субпідрядником – платником ПДВ податківці розглянули у відповіді на питання БЗ ЗІР (101.06): «Яким чином платник ПДВ (підрядник та субпідрядник) може зробити вибір/відмову про застосування касового методу визначення податкових зобов’язань за операціями з виконання підрядних будівельних робіт?»:

  • законодавчо не передбачено подання до контролюючих органів будь - яких заяв чи повідомлень щодо початку застосування касового методу;
  • інформація щодо застосовування касового методу зазначається в декларації з ПДВ;
  • про застосування/незастосування касового методу платник зазначає в розпорядчому документі про облікову політику;
  • якщо платник застосовує касовий метод і бажає відмовитись, то така відмова здійснюється з початку року шляхом внесення відповідних змін до облікової політики підприємства.

Відповідно до наведеної умови ТОВ отримує оплату за рахунок бюджетник коштів. У цьому випадку застосовуються положення  п. 187.7 ПКУ . Так, датою виникнення ПЗ у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом. 

Це пряма норма, яка визначає дату визнання ПЗ з ПДВ, проте не передбачає застосування касового методу.

Тому при складанні декларації з ПДВ, якщо у платника немає підстав, наведених вище застосовувати касовий метод, то поле «Відмітка про застосування касового методу податкового обліку» не заповнюється.

Про це також зазначили податківці у своїй відповіді в БЗ ЗІР (101.24): «Чи заповнюється поле «Відмітка про застосування касового методу податкового обліку» в податковій декларації з ПДВ платниками податку, що здійснюють постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів?»

Тому, ТОВ не може самостійно визначити, що ПЗ щодо господарських операцій оплачених за рахунок бюджетних коштів визнаються за першою подією: відвантаження чи оплата. Якщо це бюджетні кошти, то перша подія - це оплата.

Зауважимо, що підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі про поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного бюджетного рахунку Державної казначейської служби України (див. нашу новину).

За умови невиконання вимог пп. 187.7 ПКУ, ПН, зареєстрована не по оплаті, буде вважатися помилковою і при виявленні такої помилки платнику необхідно буде зареєструвати ПН за оплатою і можливий штраф за прострочку реєстрації. Більш детально тут. Також покупець не матиме право на ПК.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»