• Посилання скопійовано

Інформація про покупця при реалізації за готівку

ФГ реалізує сільгосппродукцію за готівку (інформація про покупця відсутня). Чи можливо внесення в касу банку виручки від реалізації через голову ФГ без оприбуткування в касу підприємства і без надання інформації про покупця? Якщо в касу оприбутковувати обов’язково, то чи дотримувати ліміту 50000 грн і замість ПІБ покупця зазначати «Приватна особа»?

Визначимось, чи можна внести кошти виручки до банку, минаючи оприбуткування в касі ФГ

Відповідно до п. 5 Положення №148, суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як коштами, одержаними як готівкова виручка, так і коштами, одержаними із банків.

Оприбуткування готівки - проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат/фіскальному звітному чеку/електронному фіскальному звітному чеку/розрахунковій квитанції (пп. 18 п. 3 Положення №148).

Готівкова виручка (готівка) - сума фактично одержаної готівки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а також від операцій, що безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (пп. 4 п. 3 Положення №148).

Відповідно до п. 11 Положення №148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Таким чином, якщо підприємство (в даній ситуації – ФГ) отримує готівкову виручку, воно зобов’язане оприбуткувати її в касі. 

Не можна отримати готівкову виручку і минаючи касу внести кошти до банку.

 

З'ясуємо тепер, чи потрібно дотримуватися готівкового обмеження - 50000 грн

Так, потрібно. Це прямо передбачено п. 6 Положення №148, де сказано, що суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою - у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень включно;

2) з фізичними особами - у розмірі до 50000 (п'ятдесяти тисяч) гривень включно.

Тобто, якщо покупцем продукції ФГ є фізична особа (не ФОП), отримати від неї кошти в касу ФГ можна в сумі не більше 50000 грн.

 

Розглянемо, чи можна ПІБ покупця не зазначати в прибутковому ордері

Відповідно до п. 25 Положення №148 приймання готівки в касу проводиться за прибутковим касовим ордером, за формою додатку 2 до цього Положення.

У цій формі є реквізит «Прийнято від».

Безпосередньо в Положенні №148 не зазначено, яким чином заповнювати цей реквізит.

Але пояснення щодо заповнення цього реквізиту наведено в листі НБУ від 14.09.2016 р. №50-0004/77077: «…у разі приймання від фізичної особи до каси підприємства готівки за прибутковим касовим ордером у рядку «Прийнято від» касового ордеру зазначається прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, яка отримує товар (роботи, послуги), що відповідає вимогам законодавства України».

НБУ обґрунтовує свій висновок, серед іншого, посиланням на ст. 9 Закону про бухоблік, в якій наведені обов’язкові реквізити, що має містити первинний документ.

Один з таких реквізитів - дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

ПІБ покупця і є такими даними. Тому зазначати їх обов’язково.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202517
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 6781
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202542
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025826
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202569