• Посилання скопійовано

Оформлення ПКО при оприбуткуванні виручки ресторану

ТОВ має торгові точки, де кошти приймаються із застосуванням РРО. Як складати ПКО на оприбуткування коштів з РРО?

Запитання:

«ТОВ має ресторан (знаходиться за місцем реєстрації ТОВ) і кафе (зареєстроване за іншою адресою).

Касова книга в кафе не ведеться. Бухгалтерія ТОВ працює до 19:00, а ресторан і кафе до 22:00. Офіціанти в обох закладах виконують функцію касира. В ресторані касир знімає Z-звіт і одразу створює ПКО. В кафе касир знімає свій Z-звіт, привозить одразу виручку і Z-звіт до ресторану, здає все касиру ресторану. Касир ресторану також створює ПКО на суму виручки, прийнятої від касира кафе. Як правильно заповнити реквізити ПКО в обох випадках, зокрема рядок «Прийнято від», хто має підписувати за головного бухгалтера в ПКО та касовій книзі?».

 

Відповідь:

«Прийнято від»

Відповідно до п. 32 Положення №148 реквізит в ПКО «Прийнято від» не заповнюються в касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених установою/підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, електронними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі). Інші реквізити в касових ордерах та видаткових відомостях є обов'язковими до заповнення.

Як бачимо, в цьому пункті не сказано про оприбуткування коштів в касі від касира РРО. Це означає, що приймаючи кошти від касира РРО цей реквізит потрібно заповнювати обов’язково.

Оскільки Положення №148 не містить особливостей заповнення цього реквізиту, потрібно виходити з конкретної ситуації.

Касир ресторану, який виступає і касиром ТОВ, приймає кошти від касира кафе.

Якщо кошти від касира кафе приймає касир ресторану, і цей останній оприбутковує кошти в касі ТОВ, складає ПКО, то, на наш погляд, в «Прийнято від» потрібно зазначати посаду і ПІБ (повністю) касира кафе.

Касир ресторану, який виступає і касиром ТОВ, приймає кошти від себе самого.

Якщо касир ресторану знімає Z-звіт і одразу створює ПКО, оприбутковуючи кошти в касі ТОВ (тобто він є одночасно і касиром головної каси ТОВ), в «Прийнято від» потрібно зазначати посаду і ПІБ (повністю) касира ресторану. Очевидно, що в цьому разі цей касир буде ставити власний підпис і записувати ПІБ в реквізиті «Одержав касир». Тобто, особою, яка передає кошти і приймає їх, буде одна і та сама особа.

Хоча ця одна особа уособлюватиме в собі дві функції. Зі сторони особи, яка передає кошти – це касир ресторану. А зі сторони особи, яка приймає – касир ТОВ.

Поряд з цим ця сама особа буде виконувати і функції бухгалтера, який має виписувати ПКО. Адже на момент оприбуткування готівки бухгалтер вже не працює, тому що в нього закінчився робочий день. Відтак всі ці особливості слід розписати в Порядку оприбуткування готівки в касі, яке згідно з п. 12 Положення №148 розробляє і затверджує внутрішнім документом ТОВ.

Відтак увесь процедурний ланцюжок виглядає таким чином:

  1. бухгалтер створює ПКО, передає його на виконання касиру в головну касу ТОВ;
  2. касир головної каси приймає кошти від касира ресторану і підписує ПКО, отриманий від бухгалтера;
  3. оскільки бухгалтер, касир головної каси ТОВ та касир ресторану — це одна особа, виникає накладення функцій.

 

Хто має підписувати за головного бухгалтера в ПКО та касовій книзі?

Відповідно до п. 25 Положення №148 приймання готівки в касу проводиться за ПКО, підписаним:

  • головним бухгалтером або
  • особою, уповноваженою керівником установи/підприємства.

Згідно з п. 45-1 Положення №148 керівник підприємства має право внутрішнім розпорядчим документом визначити перелік посад і кількість посадових осіб, уповноважених підписувати касові документи з метою забезпечення оптимального процесу документообігу та контролю.

Таким чином, підписувати за головного бухгалтера може особа, уповноважена керівником, згідно з затвердженим керівником підприємства переліком посад, уповноважених підписувати касові документи. Наприклад, в розглядуваній нами ситуації це може бути касир ресторану.

Подібний висновок наведено в ІПК ДПС від 22.06.2020 р. №2499/10/26-15-05-09-01/ІПК (див. наш коментар):

«Підприємство звернулось з проханням надати відповідь на наступне питання:

Чи можливо покласти повноваження з підписання касових ордерів на одного працівника (керуючого магазином), аби він міг підписувати їх за керівника, головного бухгалтера та касира за умови, що йому будуть надані відповідні повноваження Товариством, а саме:

  • відповідні обов'язки будуть прямо передбачені посадовою інструкцією такого працівника;
  • повноваження на їх здійснення будуть надані наказами керівника підприємства;
  • повноваження підписувати касові ордери від імені керівника підприємства будуть закріплені довіреністю;
  • з таким працівником буде укладено договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, пов'язану з виконанням обов'язків касира.

… Враховуючи викладене, ТОВ може покласти повноваження з підписання касових ордерів на працівника (керуючого магазином), аби він міг підписувати їх за керівника, головного бухгалтера та касира за умови, що йому будуть надані відповідні повноваження згідно з відповідним внутрішнім розпорядчим актом про перелік посад та кількість посадових осіб, уповноважених підписувати касові документи».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024232
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705