• Посилання скопійовано

Чи можна продавати товари через маркет-плейс та не застосовувати РРО?

Підпрємство на загальній системі оподаткування хоче через маркет-плейс проводити реалізацію своїх товарів. Чи обов'язково застосовувати РРО при такій торгівлі і чи можна обійтися без нього?

Використання РРО залежить від того, чи здійснює продавець розрахункові операції під час торгівлі  товарами. Сама організація торгівлі (зі складу, з магазину, через інтернет чи маркет-плейс тощо) ще не є вирішальним фактором для того, чи застосовувати РРО. Все залежить саме від того, як організовано розрахунки з покупцями і чи здійснюються розрахункові операції.  

Поняття розрахункової операції визначено у ст. 2 Закону про РРО. Це «приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця»

РО можуть бути готівковими та безготівковими.

При безготівкових РО розрахунок проводиться без застосування банкнот та монет – тобто - це приймання платіжних карток, платіжних чеків (за визначенням розрахункової операції у Законі про РРО). Проводити безготівкові РО за допомогою карток можна тільки після укладання договору еквайрингу з банком. Цей договір і буде головним маркером, за яким можна відрізнити безготівкову РО від інших видів безготівкових розрахунків.

Відповідно до пп. 1.9 ст. 1 Закону про платіжні системиеквайринг – це послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі. На практиці еквайринг буває двох видів:

  • еквайринг із застосуванням POS-терміналів, що розташовуються у визначеному місці розрахунків з покупцями. У цьому випадку покупець розраховується у цьому місці за допомогою платіжної картки та POS-терміналу;
  • інтернет-еквайринг, який дозволяє приймати оплату дистанційно, за допомогою спеціального програмного забезпечення (цей вид еквайрингу застосовується в інтернет-магазинах). У цьому разі покупець користується спеціальним програмним забезпеченням для здійснення платежу із застосуванням платіжної картки. Місце проведення розрахунків при цьому не визначено, але незважаючи на це операція є розрахунковою.

Таким чином, якщо розрахунок з покупцем відбувається за допомогою послуги еквайрингу, що надається банком-еквайром (пп. 1.8 ст. 1 Закону про платіжні системи) з використанням платіжної картки, то це безготівкова операція, але вона є розрахунковоюта вимагає реєстрації через РРО.

Тож найпершим питанням для СГ буде питання про те, чи здійснюватиме він розрахункові операції, чи ні. Наведемо кілька прикладів операцій та визначимо, чи є вони розрахунковими:

  • СГ приймає оплату за товар (роботи, послуги) офлайн готівкою – у торговому залі, на складі чи у так званих «шоу-рум»– це РО;
  • СГ уклав договір еквайрингу з банком та приймає оплату за товар платіжними картками за допомогою POS-терміналу у торговій точці офлайн –  це РО;
  • СГ уклав договір інтернет-еквайрингу з банком та приймає оплату за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення (так званого «платіжного віджету») на своєму сайті чи в інтернет-магазині – це РО;
  • СГ виставляє покупцям рахунки і зазначає у них свої платіжні реквізити (найменування та код отримувача, МФО банку, номер рахунку), а клієнт/покупець  самостійно оплачує цей рахунок без застосування платіжної картки та без укладення продавцем договору еквайрингу з банком – ні, це не РО. Зокрема, якщо покупець оплачує «зі своєї картки» за платіжними реквізитами продавця, це по суті є оплатою з рахунку покупця на рахунок продавця і це не розрахунковою операцією.

Додатково про використання еквайрингу читайте тут. Тож якщо на сайті продавця буде встановлено платіжний віджет та з банком буде укладено договір інтернет-еквайрингу, всі такі оплати потрібно буде реєструвати через РРО.

Підприємство зможе працювати без РРО лише в тому випадку, якщо не буде здійснювати розрахункових операцій, не буде використовувати платіжні сервіси та працювати з еквайрами, а буде приймати виключно прямі перекази від покупців на свій рахунок у банку.

Відображення в бухобліку операцій з продажу товарів (суми умовні)

 Таблиця

Зміст та дата операції

Дт

Кт

Сума

Отримано платіж від покупця Петренка І.П. за раніше надісланий йому товар – з рахунку покупця на рахунок продавця, на підставі виставленого йому рахунку

311

361

1500,00

Сформовано Z-звіт РРО за розрахунковими операціями (отримано платежі на сайті через платіжний віджет за договором еквайрингу)

333

702

5430,00

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ на підставі Z-звіту

702

641

905,00

Отримано платіж (покриття) від фінансової установи – еквайра за мінусом комісії. Цей платіж не є розрахунковою операцією

311

333

5321,40

Списано комісію фінансової установи – еквайра

92

333

108,60

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024242
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705