• Посилання скопійовано

Округлення в чеку РРО

Підприємство - платник ІІІ групи ЄП (неплатник ПДВ) надає послуги з обслуговування торгових місць. Розрахунки проводяться готівкою через РРО. Якщо в результаті множення площі торгового місця на тариф виходить сума з копійками, чи можна заокруглити її до цілої гривні в більшу сторону?

Округлення передбачено Постановою Правління НБУ від 15.03.2018 р. №25. В п. 4 цієї Постанови читаємо, що суб’єктам господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність, з 01 липня 2018 року, у випадку відсутності монет дрібних номіналів, проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, за такими правилами:

  1. сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  2. сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Тобто, округлення здійснюється до цілих 10 копійок. Відтак ця Постанова не передбачає округлення до однієї гривні в сторону збільшення. Тому якщо підприємство округлює до однієї гривні, воно по суті порушує норми цієї Постанови. 

Але відповідальності за таке порушення немає (див., приміром, 

Індивідуальну податкову консультацію ДФСУ від 29.11.2018 р. №5012/6/99-99-14-05-01-15/ІПК). 

Причому в чеку РРО потрібно наводити суму як до заокруглення, так і після (див. Індивідуальну податкову консультацію ДФСУ від 14.11.2018 р. №4820/6/99-99-14-05-01-15/ІПК), наприклад, окремими рядками:

  • «Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до заокруглення»;
  • «заокруглена надбавка»;
  • «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після заокруглення».

До підсумку розрахункових операцій z-звіту та x-звіту піде сума за останнім рядком. Ця ж сума буде обкладатися ЄП.

Разом з тим, на наш погляд, таку методику розрахунку доречно узаконити на підприємстві, передбачивши відповідну умову в договорах з клієнтами.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Золотухін Олександр

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • РРО/ПРРО для атракціону «Силомір»: як фіскалізувати виторг та приймати оплати
    ФОП (3 група, 5%, КВЕД 93.21) здійснює діяльність із використанням спортивного атракціону «Силомір». Оплата приймається готівкою через купюроприймач (кошти накопичуються у вмонтованому сейфі) та безготівково — за QR-кодом на рахунок ФОП. Вартість одного удару фіксована та зазначена на атракціоні. Обладнання має лічильник ударів без можливості втручання; під час інкасації можлива фотофіксація його показників. Як обліковувати такі надходження та чи потрібен РРО?
    17.02.202615
  • Z-звіти, сформовані РРО/ПРРО до фіскального сервера, в Е-кабінеті відображаються не в не в повному обсязі
    Треба зробити скріншот з Е-кабінету та надіслати його з інформацією про помилку до ДПС скориставшись меню «Листування з ДПС» приватної частини Е-кабінету. Також можна надіслати запит в паперовому та/або електронному вигляді за адресою, яка вказана на сайті ДПС
    13.02.202643
  • Чеки або інші звітні документи при продажу товарів та/або напоїв (води) за допомогою автоматів (водоматів)
    СГ, що здійснює продаж товарів та/або напоїв за допомогою автоматів з продажу товарів (торгівельних автоматів, вендингових автоматів, тощо), не зобов’язаний видавати покупцям чеки чи інші звітні документи, якщо такі автомати фіскалізовані
    03.02.202626
  • Наслідки та виправлення нефіскалізації операцій через ПРРО
    ФОП ІІ групи у 2025 році надавав послуги через термінал, але не проводив операції через ПРРО. Як мінімізувати ризики та виправити ситуацію згідно з чинним законодавством? Які штрафні санкції та податкові наслідки загрожують платнику за непроведення розрахункових операцій через ПРРО протягом року?
    27.01.202630
  • Чек РРО/ПРРО при поверненні переплати 50 грн покупцю
    Клієнт-фізособа сплатив зі своєї картки за товар о 23:00 06.01.2026 р. Помилково переплатив 50 грн. 07.01.2026 р. буде повернення цих 50 грн на його карту. Чи потрібно 07.01.2026 р. пробити чек на всю суму, а далі чек на повернення? Чи можна пробити чек тільки на суму замовлення? Чи може взагалі не потрібен чек? Які документи потрібні від фізособи, щоб повернути кошти?
    16.01.202635