Статтею 3 Закону про РРО передбачено, що обов'язок використовувати РРО при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі покладається на суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо).
Своєю чергою розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Тобто, розрахунковою операцією (яка проводиться через РРО) є операція з приймання саме продавцем готівки (платіжних карток) від покупця. У разі ж відправки покупцю товару з оплатою через кур’єрську службу продавець кошти від покупця не отримує – це здійснює служба кур’єрської доставки, яка вже надалі передає ці кошти покупцю (готівкою або на банківський рахунок).
При цьому, і податківці у ІПК від 22.03.2019 р. №1180/6/99-99-14-05-01-15/ІПК зазначають, що у разі отримання готівки у відділенні кур'єрської служби доставки за раніше відправлений товар (споживач через службу доставки здійснив кур’єрській службі післяплату за придбаний товар), зазначена операція не потребує проведення через РРО у продавця.
Крім того, є і більш ранні роз’яснення ДФС, зокрема ІПК від 26.05.2017 р. №387/ІПК/20-40-14-10-17, в якій наголошувалось наступне:
- у разі доставки товару за допомогою кур'єрської служби за умови передоплати продавець повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (чеку) разом із придбаним товаром та відповідним чином оформленим гарантійним талоном;
- якщо доставка товару здійснюється кур'єрською службою за умови післяплати, то кур'єр видає розрахунковий документ (чек) покупцю в момент оплати коштів за придбаний товар. При цьому розрахунковий документ (чек) повинен бути роздрукований з використанням РРО, зареєстрованого на транспортний засіб, яким здійснюється доставка.
Таким чином, якщо продавець відправляє неоплачений товар покупцю (з оплатою у відділенні кур'єрської доставки), то така операція не проводиться продавцем через РРО, оскільки обов’язок видати чек РРО покладається на таке відділення доставки – оскільки воно приймає від покупця готівку (або платіжні картки) для подальшого переказу коштів продавцю (абз. 1 ст. 3 Закону про РРО).
Зверніть увагу, що це не звільняє продавця від надання товарного чека та гарантійного талона (якщо це передбачено умовами постачання). РРО при прийманні готівки, в цьому випадку, має застосовувати служба кур'єрської доставки, яка приймає оплату.
Якщо продавець відправляє вже передплачений покупцем товар (готівкою або якщо для приймання оплати застосовується еквайринг – POS-термінал або інтернет-еквайринг), то така операція проводиться продавцем через РРО, а розрахунковий документ (чек) вкладається разом з товаром при доставці.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити