Згідно з п. 2 ст. 3 Закону про РРО передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документу щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону про РРО).
Безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді (п. 1.4 Інструкції №22).
Тобто, якщо суб'єкт господарювання прийняв у покупця для розрахунку у інтернет-магазині електронний платіжний засіб (банківську платіжну карту), то такий суб'єкт господарювання може оформити розрахунковий документ (касовий чек) та видати його покупцю разом з товаром, незалежно від того, коли надійшли перераховані покупцем кошти на його розрахунковий рахунок.
Зважаючи на зазначене вище та роз’яснення податківців можна зробити висновок, що РРО застосовується при:
- оплаті кур’єру підприємства готівкою;
- оплаті на сайті – в тому числі за допомогою API, Платон 5;
- оплата на сайті через LIQPAY, PORTMONE;
- оплаті через ПТКС, який належить тому ж суб’єкту господарювання, який здійснює продаж товару.
РРО не застосовується у разі:
- отримання оплати шляхом перерахування покупцем через касу банку коштів на рахунок підприємства;
- отримання коштів на рахунок від фінансового посередника/кур’єрської служби при продажу товару за допомогою накладеного платежу. В тому числі і Форпост, ЕПС (Джаст ін), Укрпошта;
- оплаті через ПТКС, який належить банку.
- оплаті через інтернет банкінг Приват24, якщо клієнт самостійно ініціює банківський переказ за реквізитами продавця (ІПК від 29.03.2018 р. №1278/ІПК/15-32-14-06-11).
Граничний обсяг доходу без застосування РРО
Звільнення суб’єктів господарювання на спрощеній системі оподаткування передбачено пп. 296.10 ПКУ. Зокрема, РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.
У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.
При цьому таке звільнення не поширюється на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Отже, обов’язковість застосування РРО платниками ЄП (ФОП) залежить від загального обсягу доходу такого платника протягом календарного року, а не конкретно обсягу розрахункових операцій (операцій при яких суб’єкт господарювання повинен застосовувати РРО за відсутності звільнення).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити