Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Власні кошти на рахунку підприємця: як придбати авто?

ФОП планує придбати автомобіль за безготівковим розрахунком. Як краще здійснити перерахування коштів постачальнику (юрособі): як внесення власних коштів на підприємницький рахунок з подальшим перерахуванням чи через касу банку безпосередньо на рахунок продавця? Чи виникне дохід на суму внесених власних коштів?

Внесення власних коштів на підприємницький рахунок

Наразі маємо свіже роз’яснення податківців. За ним, якщо платнику податків надійшли на розрахунковий рахунок його власні кошти, які з певних причини не було використано за призначенням, то такі суми не будуть вважатися доходом платника єдиного податку третьої групи.

При цьому податківці в поточному роз’ясненні не зазначили жодних умов, які повинні виконуватися для того, щоб сума власних коштів не потрапила до доходу підприємця. Проте у попередніх роз’ясненнях податківців зазначали, що сума внесених власних коштів не включається до складу доходу підприємця - «єдинника» лише у тому випадку, якщо вона вже була раніше відображена у складі доходу підприємця. При цьому, як довести те, що таку суму вже було оподатковано, податківці не кажуть (зокрема, виходити можна лише з суми).

Тож такий підхід є доволі ризиковим, адже роз’яснення податківців є доволі не повними і не мають законодавчої сили. Отже, обережному платнику, який планує прямувати таким шляхом, необхідно отримати власну ІПК з цього питання, запитавши податківців, яким саме чином необхідно підтвердити походження коштів та факт того, що вони вже були включені до доходу раніше.

Від себе зазначимо, що у разі внесення власних коштів, у призначенні платежу варто зазначати те, що такі кошти є виручкою за конкретний попередній період. Сума відповідно не повинна перевищувати розмір доходу за такий період.

 

Право власності на авто

У контексті цього питання доцільно розглянути і те, що згідно з п. 1 та 2 ст. 325 ЦКУ суб’єктами права приватної власності (зокрема, на авто) можуть бути лише або юридичні, або фізичні особи. Тобто фізособа-підприємець не може бути власником автомобілю (власником в даному випадку буде фізособа).

Тож незалежно від того, яким чином кошти будуть перераховані суб’єктом господарювання, право власності на автомобіль буде належати фізособі, а не підприємцю.

 

Висновок

Вважаємо, що найбільш безпечним варіантом в даному випадку буде перерахування коштів на рахунок продавця через касу банку як від звичайної фізособи. Оскільки варіант з внесенням власних коштів на рахунок підприємця і подальшого перерахування відповідної суми несе за собою ризики щодо включення податківцями цієї суми (її частини) до доходу підприємця, платника єдиного податку, у тому випадку, якщо суб’єкт господарювання не зможе в достатній мірі підтвердити походження коштів та те, що вони вже були оподатковані.

Якщо ж підприємець все ж бажає йти шляхом внесення коштів на підприємницький рахунок, то пропонуємо ознайомитися з роз’ясненням щодо того, як це правильно зробити, аби уникнути доходу.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
Автотранспорт , Доходи , Підприємці , Транспортні засоби

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі