• Посилання скопійовано

Реалізація фото та відеообладнання: чи потрібно використовувати РРО?

Чи потрібно використовувати РРО при реалізації товару, якщо оплата надходить на рахунок через Приват24, термінали самообслуговування чи іншими способами, визначити які не можливо? А якщо товар відправляється «Новою поштою» з накладеним платежем, а кошти надходять на рахунок від ТОВ «Пост Фінанс» за вирахуванням комісії?

Запитання:

Юрособа та ФОП на єдиному податку ІІ групи реалізують фото та відеообладнання, а також надають пов'язані з цим послуги. Покупцями переважно є юрособи, які сплачують кошти на поточний рахунок, та фізособи, які сплачують кошти через касу банку. Але останній часом на поточний рахунок надходять платежі від громадян та ФОПів, сплачені через Приват24, термінали самообслуговування чи іншими способами, визначити які не можливо (підприємство лише на наступний робочий день має змогу побачити реквізити платежу (наприклад, номер документа: «@2PL289360» Кореспондент - «Транз.сч._ DN, DG, DZ» Код ЄДРПОУ платника - «14360570» (код ПриватБанку) Рахунок - «29023866100110» (транзитний рахунок ПриватБанку) Призначення платежу - За товар згідно з рахунком №___ від___. Платник - ПІБ платника). Торгівельних точок, готівкових розрахунків, РРО та платіжних терміналів у юридична особа та ФОП не мають. Є лише офіс, де менеджери виписують рахунки. Чи потрібен підприємству та ФОПу РРО для проведення таких операції? Чи потрібен РРО, якщо товар відправляється «Новою поштою» з накладеним платежем, а кошти надходять на поточний рахунок від ТОВ «Пост Фінанс» за вирахуванням комісії? 

 

Відповідь: Відповідно до абз. 3 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

При цьому в п. 10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Нацбанку від 29.12.2017 р. №148 (далі – Положення №148) зазначено, що розрахунки суб'єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.

В пп. 5 п. 3 Положення №148 готівкові розрахунки визначено як платежі готівкою суб'єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.

Крім того, засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України закріплено в Законі України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. №2346-III (далі – Закон №2346).

Підпунктом 1.27 ст. 1 Закону №2346 визначено, що платіжна картка – це електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором.

Платіжний термінал – електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у т. ч. видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу (пп. 1.32-1 Закону №2346).

Відповідно до п. 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Нацбанку від 21.01.2004 р. №22, безготівкові розрахунки – це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.

Нормами п. 7 Положення №148 передбачено, що фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою з суб'єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами – у розмірі до 50000 (п'ятдесяти тисяч) грн.. включно.

У розумінні пп. 3 п. 3 Положення №148 готівкою є грошові знаки національної валюти України (банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, які є платіжними засобами).

Тобто, норми п. Положення №148 поширюються на розрахунки фізичних осіб із суб'єктами господарювання виключно у готівковій формі.

ГУ ДФС в м. Києві в ІПК від 21.08.2018 р. №3629/ІПК/26-15-14-09-15 повідомляє, що розрахунок фізичної особи із суб'єктом господарювання за товари, надані послуги за допомогою платіжної картки через платіжний термінал, встановлений у закладі торгівлі/ торгових послуг, що належить цьому суб'єкту господарювання, не вважатиметься готівковим розрахунком, та як наслідок обмеження, встановлене пп. 1 п. 7 Положення №148 при проведенні розрахунків фізичних осіб із суб'єктом господарювання за допомогою платіжної картки через платіжний термінал, не розповсюджується на розрахунки таких фізичних осіб.

Проте в такому разі такий термінал, який належить СГ, має бути фіскалізованим, тобто мати фіскальний блок.  У 2017 р. до Державного реєстру РРО були внесені дві моделі РРО, що можуть використовуватись в ПТКС (накази ДФС від 17.02.2017 р. №102 та від 20.04.2017 р. №275). Тож на сьогодні власники ПТКС мають  можливість фіскалізувати ці пристрої, а це означає, що всі вони повинні видавати тільки фіскальні чеки за формою ФКЧ-3. 

ДФС в ІПК від 18.10.2018 р. №4479/6/99-99-14-05-01-15/ІПК повідомляє, що якщо споживач замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних систем або програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПТКС), які належать банкам, і зарахування коштів було проведено на ваш розрахунковий рахунок відповідно накладної, рахунку-фактури (тощо), застосування РРО є необов'язковим.

Отже, у оплати коштів покупцями через Приват24, термінали самообслуговування тощо, які  належать банкам чи небанківським фінансовим установам, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання або фізичних осіб (в т.ч. юридичної особи чи ФОП на єдиному податку 2 групи) такі розрахунки для отримувачів коштів безготівковими та не передбачають застосування РРО.

У разі, якщо товар відправляється «Новою поштою» з накладеним платежем, а кошти надходять на поточний рахунок від ТОВ «Пост Фінанс» за вирахуванням комісії, також застосовувати РРО не потрібно. 

 

Також читайте:

Продаж товарів через мережу Інтернет: чи потрібно застосовувати РРО? https://consulting.dtkt.ua/state/cash-handling/10650

При безготівкових розрахунках РРО не застосовується https://consulting.dtkt.ua/state/cash-handling/9557

Чи потрібно застосовувати РРО при розрахунках через Liqpay та фінансових посередників https://consulting.dtkt.ua/state/cash-handling/9303

Термінали самообслуговування 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»