Згідно з пп. 296.1.1 ПКУ платники ЄП І, ІІ групи та ІІІ групи – неплатники ПДВ ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Форми та порядок ведення такої Книги затверджені наказом Мінфіну №579. Книга ведеться за вибором платника податку в паперовому або в електронному вигляді (п. 2 Порядку №579).
Якщо підприємець обирає вести Книгу в паперовому вигляді, то він зобов’язаний безоплатно зареєструвати примірник прошнурованої, пронумерованої Книги за місцем свого основного обліку (абз. 2 пп. 296.1.1 ПКУ, п. 3 Порядку №579).
На титульному аркуші Книги зазначаються:
- прізвище, ім’я та по батькові;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізосіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта;
- податкова адреса.
Книга засвідчується підписом керівника або заступника керівника контролюючого органу та скріплюється печаткою (п. 3 Порядку №579).
У разі обрання платником податку ведення книги в електронній формі контролюючий орган за основним місцем обліку реєструє заяву про обрання способу ведення книги в електронній формі в реєстрі поданих заяв та протягом 3 робочих днів формує і надсилає платнику податку повідомлення про реєстрацію книги із зазначенням реєстраційного номера книги та дати її реєстрації (п. 4 Порядку №579).
Дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника ЄП (п. 8 Порядку №579).
На замітку!
Також варто відмітити наступне. Верховний Суд України у постанові від 26.06.2018 року по справі №819/1697/16 зауважив, що якщо ФОП станом на 31.05.2014 р. перебував на обліку як платник податків на території міста Севастополя, то податкова реєстрація такого ФОП з 01.06.2014 р. вважається анульованою. У зв’язку із цим, ФОП з 01.06.2014 р. втратив статус платника єдиного податку, а отже, й обов'язок сплати єдиного податку та до 26.07.2016 р. (дати зміни місця проживання і постановки на податковий облік в Тернопільській ОДПІ) перебував у статусі суб'єкта СЕЗ «Крим».
Втім, ВСУ зауважив, що оскільки анулювання податкової реєстрації відбулося 01.06.2014 р., то податковий борг, що виник до цієї дати, має бути вчасно й в повному обсязі сплачено ФОП, який перереєструвався на територію України.
Відповідно до роз’яснення, розміщеного у підкатегорії 107.07 ресурсу «ЗІР», у разі зміни податкової адреси (місця проживання), пов’язаної зі зміною адміністративного району, ФОП-«єдиннику» потрібно зареєструвати нову Книгу обліку доходів (Книгу обліку доходів і витрат) у контролюючому органі за новою податковою адресою (основним місцем обліку) до отримання нею доходів від здійснення підприємницької діяльності за новим місцем обліку.
Вважаємо, що це роз’яснення можна застосувати й до кримських підприємців, які перереєструвалися на підконтрольовану територій України для подальшого ведення підприємницької діяльності.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити