Чи нараховувати зарплату за вихідний день, в який працівник здійснив заправку у власну каністру?
Отримуючи пальне для потреб підприємства працівник виконує розпорядження керівника підприємства. Тобто, діє в межах трудового договору. Але діє працівник в позаробочий час.
На наш погляд, узаконити такі дії можна через процедуру ненормованого робочого дня.
Відповідно до п. 1 Рекомендацій №7 (Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці) ненормований робочий день - це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у даному випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов'язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням).
Причому як компенсація за ненормований робочий день надається додаткова відпустка до 7 календарних днів, що визначається колективним чи трудовим договором.
Таким чином, на наш погляд, у трудовому договорі з водієм та/чи у посадовій інструкції доречно прописати можливість заправки у неробочий день, що характеризується як ненормований робочий день, встановивши надання додаткової відпустки, приміром, 1 календарний день.
Інші особливості ненормованого робочого дня визначені в Рекомендаціях №7.
Чи має право водій отримувати пальне у власну тару?
Відповідно до ст. 125 КЗпП, працівники, які використовують свої інструменти для потреб підприємства, установи, організації, мають право на одержання компенсації за їх зношування (амортизацію).
З цієї норми випливає, що працівники можуть використовувати власне майно для потреб підприємства і навіть мають право просити компенсацію за його використання.
Наприклад, працівник може написати заяву на ім’я керівника підприємства, в якій попросити використовувати (без компенсації чи з виплатою компенсації) власну каністру для отримання пального на заправці, з подальшою заправкою належного підприємству автомобіля.
Керівник на підставі заяви може видати наказ по підприємству, яким дозволити таке використання.
Чи можна на АЗС заправитися пальним не в бак авто, а в каністру?
Так, можна.
Це прямо передбачено п. 14 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами (затверджені Постановою КМУ від 20.12.1997 р. №1442).
Там зазначено, що дозволяється відпускати нафтопродукти (крім газу нафтового скрапленого) в тару споживача, зокрема металеві каністри та каністри з полімерних матеріалів, які призначені для зберігання нафтопродуктів і на яких нанесене відповідне маркування.
Чи потрібно отримати ліцензію на зберігання пального?
Ні, в ситуації, яка описана в запитанні, не потрібно. Про це ми писали, приміром, тут, тут, тут тощо.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити