• Посилання скопійовано

Зміна місця провадження госпдіяльності підприємця не потребує внесення змін до ЄДР

Підприємець-єдинник ІІ групи хоче орендувати офіс. Чи треба вносити зміни до ЄДР в частині місця проведення діяльності в зв'язку з орендою? Чи треба єдиннику подавати повідомлення за формою №20-ОПП?

ЗапитанняПідприємець-єдинник ІІ групи хоче орендувати офіс для роботи. Його КВЕД 85.51. "Освіта у сфері спорту и відпочинку", 47.99 "Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами", а місцем проведення діяльності при реєстрації вказана домашня адреса. Передбачається, що підприємець буде використовувати орендоване приміщення за необхідності або по кілька годин і не щодня. Чи треба вносити зміни до ЄДР в частині місця проведення діяльності в зв'язку з такою орендою? Чи треба також єдиннику подавати в зв'язку з такою орендою повідомлення за формою №20-ОПП?

Відповідь

Відзначимо спочатку, що в ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань  містяться такі відомості про фізичну особу — підприємця як, зокрема, місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою — підприємцем) (п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону № 755).

На відміну від юрособи, місцезнаходження фізосіб підтверджується відповідно до вимог чинного законодавства: Законами України  від 11.12.2003 р. №1382-IV “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, від 20.10.2014 р. №1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.

Так, за ст. 1 Закону №1382:

  • місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
  • місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

За ч. 1 ст. 4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Таким чином, місце проживання або адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізособою, яка має намір стати підприємцем, визначається або відміткою у паспорті про місце реєстрації, або довідкою внутрішньопереміщеної особи. На нашу думку, вказати будь-яку адресу при реєстрації такий майбутній підприємець не може.

 

Місце проживання або адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізособою-підприємцем, визначається або відміткою у паспорті про місце реєстрації, або довідкою внутрішньопереміщеної особи. 

 

Тому у разі здійснення особою діяльності по всій території України та проживання в одному із цих місць довше ніж шість місяців вона має право, а не зобов’язана, перереєструвати своє місце здійснення госпдіяльності за цим місцем проживання та відповідно змінити місце свого обліку, як платника податку.

Якщо такий підприємець лише тимчасово здійснює свою діяльність в іншому місці, ніж його адреса, визначена в ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, та при цьому знаходиться в офіційно орендованому приміщенні (незалежно від терміну перебування у ньому), то така особа відповідно до п. 63.3 ПКУ зобов'язана стати на облік у відповідних контролюючих органах за неосновним місцем обліку. Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.

При цьому, при поданні відомостей до фіскального органу для обрання спрощеної системи оподаткування вказується та адреса, яка зазначена в ЄДР. Будь-яка інша адреса в такому разі буде вважатись неосновним місцем здійснення діяльності.

 

На нашу думку, змінювати адресу в ЄДР підприємцю, який здійснює свою госпдіяльність за іншою адресою, ніж вказано в ЄДР, не потрібно.

 

Щодо обов’язку подання повідомлення за формою №20-ОПП, то, на жаль, чіткого переліку об’єктів, за якими воно подається, законодавці не встановили. Натомість, податківці зазначають, що такий обов’язок стосується і об’єктів оподаткування, які виникають за договорами оренди. Зокрема, у роз’ясненні в «ЗІР» зазначено, що повідомлення про об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП, подається до контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об’єктом оподаткування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»